Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-08T20:29:53+01:00
Alina i Balladyna bohaterki dramatu autorstwa Juliusza Słowackiego. Utwór ,,Balladyna", jako gadunek literacki, jest tragedią i opowiada o dażeniu głownej bohaterki, starszej córki Wdowy, do władzy.
Tytułowa bohaterka dramatu oraz jej młodsza siostra różniły się miedzy sobą jak ogień i woda, mimo ze łączyło ich bliskie pokrewieństwo.
Już na pierwszy rzut oka widoczny byly różnice w wyglądzie dziewcząt. Balladyna miała jasnę cerę, była wysoka i smukła. Miała piekne, czerwone usta i długie włosy,które nosila zawsze rozpuszczone. Natomiast Alina miała jasne włosy i niebieskie oczy. Była drobna i sympatyczną z delikatnie zaróżowiną cerą. Jedną wspólną cechą był ich mlody wiek.
Różnice w wyglądzie nie były jednak tak istotne jak różnice w charakterze obu sióstr. Balladyna była bardzo leniwa i nie przepadała za pomaganiem w domowych obowiązkach. Żądza władzy sprawiła, że starsza córka Wdowy zabiła własną siostrę dla zdybycia upragnionej korony. Zachowywała sie egoistycznie, nie myślała ani o matce, ani o siostrze, już zupełnie nie o mężu. Jednak dzięki nadzwyczajnemu sprytowi udało jej się zrealizować plan zdobycia korony. Alina to całkowite zaprzeczenie siostry. Była szczera i zawsze radosna. Darzyla Kirdora prawdziwym uczuciem i chciała wyjść za niego za mąż. Ale gotowa była odstąpić od zamążpójścia dla Balladyny, jeżeli miałoby to ją uszczęśliwić, chociaż Balladyna nie była zdolna do uczuć wyższych.
Moim zdanie Alina była zbyt naiwna i łatwowierna, brakowało jej doświadczenia oraz łudziła się marzeniami. Bardzo podowalo mi się w Alinie, że była szczera, prawdomówna oraz oddana rodzinie. Natomiast Balladynę postrzegam jako egoistkę i ucieleśnienie zła. Najbardziej nie podobało mi sie w niej, że mawet matce nie potrafiła okazać szacunku, a nawet się jej wyrzekła, bo dla niej ważna była tylko władza.
2010-01-08T20:33:18+01:00
*Balladyna jest ładną, wysoką, zgrabną brunetką, o alabastrowej cerze, która długie włosy splata w warkocz.
Balladyna wydaje się być na początku tylko zła siostrą, leniwą, egoistyczną i psutą przez matkę, której w rzeczywistości nie kocha


*Alina, dziewczyna o złotych włosach i zaróżowionej cerze.
Z całą pewnością warto naśladować Alinę, która była bardzo dobra i szlachetna.
2010-01-08T20:42:22+01:00
Balladyna i Alina to główne bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego pod tytułem " Balladyna ". Są siostrami, mieszkają ze swoją matką wdową, która bardzo mocno kocha swoje córki i chce dla nich wszystkiego, co najlepsze. Są ubogimi ludźmi. Dziewczęta starają się pomagać schorowanej matce.
Siostry różnią się charakterem, a co do wyglądu, to obie są bardzo ładnymi kobietami, dlatego też Kirkor nie wiedział którą ma wybrać. Balladyna jest brunetką, ma zgrabną figurę i czarne jak węgliki oczęta. Alina natomiast miała fiołkowe oczy i różane usta.
Jak już wspominałam w poprzednim akapicie, Balladyna i Alina różniła się cechami charakteru. Alina była skromną, uczciwą i mądrą dziewczyną. Bardzo mocno kochała siostrę i matkę. Za nimi poszłaby w ogień. Balladynie, starszej siostrze brakowało tych cech. Było to przebiegłe dziewczę. Dla zamożności zrobiłaby wszystko. Uśmierciła wiele bliskich jej osób. Na koniec utworu winna została również ukarana.
Obie postacie różnią się od siebie. Osobście bardziej podobała mi się postać Aliny, ponieważ Ona kierowała się uczuciem i dla niej nie były ważne pieniądze, władza tylko rodzina i miłosć.