Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-08T21:01:00+01:00
Bazylika św. Franciszka w Asyżu
Corte Vecchia
Katedra w Palermo
Krzywa Wieża w Pizie
Zamek Viscontich w Pawii
Pałac dożów Genui
Zamek Arechi – zamek w południowych Włoszech znajdujący się na szczycie góry (około 300 m n.p.m.), u stóp której leży miasto Salerno.
2010-01-08T21:01:06+01:00
Zabytki Włoch i krótkie opisy:
1. Bazylika św. Franciszka w Asyżu – XIII-wieczny kościół poświęcony św. Franciszkowi z Asyżu, znajdujący się w umbryjskim mieście Asyż.
2. Bazylika Matki Bożej Anielskiej (wł. Bazylika Santa Maria degli Angeli) została zbudowana w pobliżu Asyżu na polecenie papieża Piusa V w latach 1569-1679. W 1909 roku kościół został podniesiony do rangi Bazyliki Patriarchalnej przez papieża Piusa X.
3. Baptysterium w Padwie – budowla sakralna przylegająca do katedry w Padwie, która została wzniesiona w celu celebrowania w niej sakramentu chrztu.
4. Certosa di Pavia (klasztor) - zespół klasztorny położony ok. 8 km na północ od Pavii, którego początki sięgają XIV w. Jest jednym z najważniejszych zabytków późnogotyckich we Włoszech. Klasztor został zbudowany na skraju parku i terenów myśliwskich rodziny Viscontich, ówczesnych władców Mediolanu, którzy w Pavii mieli swoją rezydencję.
5. Kościół San Vittore al Corpo - zabytkowy włoski kościół znajdujący się w Mediolanie.
6. Sanktuarium w La Verna - franciszkańskie sanktuarium w odległości kilkunastu kilometrów od Chiusi della Verna w prowincji Arezzo we Włoszech. W miejscu tym św. Franciszek z Asyżu otrzymał 14 lub 15 września 1224 stygmaty.
7. Krzywa Wieża w Pizie (Torre pendente di Pisa) – jedna z najbardziej znanych budowli świata, odwiedzana rocznie przez ok. 10 milionów turystów; symbol miasta Pizy. W istocie jest dzwonnicą (kampanilą) katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Campo dei Miràcoli. Wkrótce po rozpoczęciu budowy w 1174 wieża zaczęła odchylać się od pionu, co próbowano korygować w czasie budowy (np. wydłużając kolumny po jednej stronie wieży).
8. Teatr anatomiczny w Padwie (wł. teatro anatomico di Padova) - najstarszy teatr anatomiczny na świecie, mieszczący się w Pallazo del Bo - głównej siedzibie uniwersytetu w Padwie.
9. Zamek Arechi – zamek w południowych Włoszech znajdujący się na szczycie góry (około 300 m n.p.m.), u stóp której leży miasto Salerno.
1 5 1
2010-01-08T21:03:34+01:00
Włochy - powierzchnia wyżynno - górzysta, rozległa Nizina Padańska z żyznymi glebami, klimat śródziemnomorski, Włochy są aktywne sejsmicznie ma czynne wulkany, bogata sieć rzeczna, dwuizbowy parlament, podstawą gospodarki jest przemysł i usługi, rozwinięty przemysł samochodowy, złoża rud cynku, ołowiu, rtęci, ropa naftowa, gaz ziemny, rybołówstwo, użytki rolne stanowią 57% pow. kraju.

mam nadzieje że pomogłem!!!!!
1 3 1