1.wyjaśnij pojęcia: burowie, afrikaans i apartheid
2. krótko scharakteryzuj ukształtowanie powierzchni w Rupublice Południowej Afryki.
3. Między 1910 a 1994 rokiem w Republice południowej Afryki realizowano politykę apartheidu. Podaj przykłady dyskryminacji ludnosci murzyńskiej w tym okresie.
4. Wyjaśnij który składnik klimatu w najwiekszym stopniu wpływa na rozmieszczenie obszarów rolniczych w Republice Południowej Afryki.
5.Przedstaw rozmieszczenie użytków rolnych w RPA.
6.wymień największy okręg przemysłowy oraz najlepiej rozwinięte gałęzie przemysłu w RPA.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-08T22:32:52+01:00
1. Burowie -potomkowie głównie holenderskich kalwinistów, flamandzkich i fryzyjskich kalwinistów, niemieckich luteran i francuskich hugenotów, którzy osiedlali się w Afryce Południowej, w XVII i XVIII wieku. W mniejszej ilości mają korzenie skandynawskie, polskie, portugalskie, włoskie, hiszpańskie, szkockie, angielskie, irlandzkie i walijskie.

Afrikaans(język afrikaans, język afrykanerski indoeuropejski) język należący do dolnosaksońskiej gałęzi języków zachodniogermańskich i jest językiem ojczystym południowoafrykańskich Koloredów oraz białych Afrykanerów. Powstał na styku kultur w Kolonii Przylądkowej z XVII-wiecznych dialektów niderlandzkich pod wpływem języka malajskiego i portugalskiego oraz miejscowych języków ludów hotentockich.

Apartheid – teoria głosząca konieczność osobnego rozwoju społeczności różnych ras, a także bazujący na tej teorii system polityczny panujący w Republice Południowej Afryki do połowy lat 90. XX wieku, oparty na segregacji rasowej.

2.republika południowa Afryki -państwo na południowym krańcu Afryki.
Jego początki to dwie burskie republiki: Transwal i Orania. Burowie byli potomkami osadników holenderskich przybyłych tu w XVII wieku. Pod koniec XIX wieku wybuchły dwie wojny burskie z Wielką Brytanią. W 1910 utworzono dominium brytyjskie Związek Południowej Afryki, przekształcony w 1961 w republikę. Do lat 1990-93 w RPA obowiązywał rasistowski system społeczny rządów białej mniejszości (apartheid). Od wolnych wyborów w 1994, władzę sprawuje reprezentujący czarnoskórą większość Afrykański Kongres Narodowy. Mimo niepokojów społecznych, RPA pozostaje najbogatszym państwem na kontynencie.

te 1 pojęcia są na pewno dobrze, bo miałam to ,ale nie jestem pewna do tego 2 ;)
13 2 13