Odpowiedzi

2009-04-04T20:21:31+02:00
"Są rzeczy,które się musi zrobić bo inaczej nie jest się człowiekiem, tylko nędznym śmieciem." - cytat ten pochodzi z książki "Bracia Lwie Serce" napisanej przez Astrid Lindgren. Książka ta jest o poświęceniu życia dla drugiego człowieka - uratować życie komuś, kosztem swojego.
O tym właśnie mówi ten cytat. Że trzeba zdobyć się na poświęcenie dla innej osoby, nawet kosztem swojego cierpnienia. Udawadnia nam to, że honor jest dla człowieka czymś najważniejszym. Są rzeczy, które trzeba zrobić. Dla kogoś innego. Poświęcić się dla niego. Ale kiedy tej rzeczy się nie zrobi, będziesz czuć się podle. Może będziesz musiał patrzeć, jak ta osoba umiera, cierpi na twoich oczach, ale ty nie możesz jej pomóc. Dlaczego? Bo po co masz narażać swoje zdrowie i życie? Niepotrzebnie. Więc patrzysz, jak ta osoba cierpi. I wtedy dochodzisz do wniosku, że chyba jednak mógłbyś jej pomóc. Ale już za późno. Już umarła. Czujesz się jak śmieć, jak bezurzyteczna rzecz, która nie jest skłonna do pomocy bliźnim. Jesteś zwykłym ŚMIECIEM, nikim innym.
Według mnie, ten cytat jest bardzo pouczający. Myślę, że gdyby wszyscy ludzie według niego postępowali na świecie nie byłoby zła, cierpienia, krzywdy, złości, płaczu. Panowałaby wieczna radość. Ale niestety, to tylko marzenia. Jednak staram się namówić ludzi do korzystania z tego pięknego cytatu w życiu codziennym. I mam nadzieję, że świat kiedy będzie lepszy. Najlepszy.
9 4 9