Odpowiedzi

2013-02-16T18:19:31+01:00


Utwór H.Sienkiewicza jest jednym z tych dzieł, które w przepiękny sposób ukazuje dramatyczne losy polskiego narodu,  ale jest również powieścią, w której odnaleźć można miłość, przyjaźń, nienawiść.
We współczesnych czasach postrzeganie "Krzyżaków"H.Sienkiewicza zmieniło się diametrialnie w stosunku do czasów powstania utworu, ponieważ tamten czas był czasem dla Rzeczypospolitej niespokojnym, podczas gdy dzisiaj żyjemy w kraju wolnym i demokratycznym.

Powieść "Krzyżacy" mogła krzepić serca Polaków, ponieważ w czasach powstania utworu, nasz kraj był otoczony z różnych stron przez siły wroga, a ten utwór mógl zostać odebrany jako zachęta do walki o nasze granice kraju, o naszą tożsamość narodową, kulturę i tradycję. Sienkiewicz przypominał, że poprzez wspólne działanie, współpracę, wolę walki, a także determinację można osiągnąć wszystko. Jednak do tego planu potrzebne była inicjatywa ludzi i chęć działania, wspólna siła.

Sienkiewicz w swoim utworze ukazywał ludzi, którzy w obronie własnej ojczyzny są gotowi poświęcić nie tylko zdrowie, ale nawet własne życie. Polacy za wszelką cenę chcieli odebrać Krzyżakom nasze ziemie i przywrócić Rzeczypospolitej spokój i stabilizację. W tym celu nie poddawali się siłom wroga, ale walczyli z nim na śmierć i życie, poniewaz Polska była dla nich miłoscią największą. Patrioci polscy wykazali się również wielką determinacją i odwagą podczas słynnej bitwy pod Grunwaldem. Ta bitwa zakończyła się dla Polaków zwycięstwem, ale również i sukcesem na wielka skalę, ponieważ od niej zależały losy Rzeczypospospolitej. W tej walce uczestniczyło wielu wspaniałych mężów gotowych ponieść chwalebną śmierć po to, aby Polacy mogli zachować swoją tożsamość narodową. Nikt nie myślał o własnym bezpieczeństwie ani o tym, ze może za chwilę zginąć. Wola walki i determinacja sprawiła, że Polacy odnieśli wspaniałe zwycięstwo w walce z wrogiem.

Sienkiewicz za posrednictwem książki przypominał Polakom co należy zrobić by odzyskać upragnioną wolność, ale również w ten sposób protestował on przeciw zagrabianiu Rzeczypospolitej. Adresat książki mógł podczas czytania nabrać chęci do walki z wrogiem, przypomnieć sobie bohaterskie czyny Polaków. A przecież o to właśnie chodzilo Sienkiewiczowi, by pokrzepić serca Polaków, dodać im otuchy i wiary we własne możliwości, bo nie wszyscy wierzyli w zwycięstwo. Byli i tacy, którzy biernie poddawali się losowi, nie chcieli walczyć lub nie wierzyli, że walka przyniesie jakies pozytywne rezultaty. To właśnie dzięki tej powieści ludzie mieli uwierzyć, że stać jest Polaków na to, aby walczyć o własne granice.

"Krzyżacy" to książka, która jest  wielkim bogactwem, wzbudza wielkie emocje, ponieważ zawarta jest w niej historia o której Polak nigdy nie powinien zapominać, ponieważ mówi ona o ważnych wartościach w życiu każdego Polaka. To opowieść o  ludziach, którzy dzielnie walczyli o nasz kraj. Nie każdy naród może poszczycić się takim zwycięstwem jak nasi rodacy, dlatego uważam, że dziś szanujemy wszystkich którzy przyczynili się do obrony polskich granic, a "Krzyżacy"są tego najlepszym przykładem.2013-02-16T18:58:09+01:00

Henryk Sienkiewicz to jeden z najwybitniejszych polsich twórców epoki pozytywistycznej. W tych ciężkich czasach wielu Polaków z rezygnacją patrzyło na bieżące wydarzenia. Powstanie styczniowe zakończyło się klęską, zaborcy niezwykle mocno represjonowali mieszkającą ludność oraz siłą starali się zmieść polską kulturę i tradycję. To właśnie m. in. Sienkiewicz walczył z pomocą pióra i papieru.

Powieść jego autorstwa pt. ''Krzyżacy'' opowiada dzieje Polski średniowiecznej za czasów Władysława II Jagiełły. Główni bohaterowie walczą z bewzględnymi Krzyżakami. Już od samego początku autor szczegółowo opisuje koflikt pomiędzy Polakami, a członkami tego Zakonu. Walki są dość brutalne, ale rycerzy Królestwa nie poddają się i starają się podczas każdej potyczki postawić na swoim. Nie każdy wychodzi z niej zwycięsko, ale nawet ciężkie rany i okaleczenia niektórych, u innych wzmacniają chęć zemsty i wyzwolenia się spod ich działalności. Finał powieści to sławna bitwa pod Grunwaldem i kolejne bezprecedensowe zwycięstwo Polaków.

Już sam motyw przewodni książki, czyli walka Polski z państwem Krzyżackim jest bezpośrednią analogią do czasów współczesnych Sienkiewiczowi. Agresor napada na państwo Polskie, jednakże jego prawowici mieszkańcy nie składają broni i bronią się nawet ostatkiem sił. Autor w piękny sposób pokazuje oddanie ojczyźnie, miłość do niej. Obrońcy są gotowi ponieść najwyższą cenę, nie boją się stracić życia - byle tylko odzyskać wolność w kraju. Także przed bitwą pod Grunwaldem są pewni swego. Nie straszna im przewaga Krzyżaków pod niemal każdym względem: poczynając od wyszkolenia, a kończąc na liczebności i uzbrojeniu. Dzięki rozwadze i przezornemu planowaniu każdego szczegółu są oni w stanie pokonać wroga.

Powieść w XX w. mogła w znaczący sposób podnieść morale duchowe zrezygnowanych Polaków. Przypomnienie o niezwykłej wiktorii pod Grunwaldem także było skutecznym krokiem. Z całą pewnością pomogło także przyciągnąć niezdecydowanych - pokazanie najwspanialszych cech każdego Polaka udowadniało, że nawet w sytuacji z pozoru fatalnej, zawsze może być szczęśliwe jej rozwiązanie. Jak powiedział Adam Mickiewicz, przecież: ''Nasz naród jest jak lawa, z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi''.