Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-09T21:03:26+01:00
Najskuteczniejsze metody antykoncepcji

Tampony z liści akacji lub krokodylich kup, kapturki z połówek cytryny, prezerwatywy ze zwierzęcych jelit... Kobiety od zawsze próbowały ustrzec się przed niechcianą ciążą. Na szczęście my nie musimy uciekać się do takich sposobów.

Nie jesteś jeszcze gotowa na kolejną ciążę albo po prostu nie chcesz mieć już więcej dzieci? Oto nowoczesne i przede wszystkim bardzo skuteczne metody, które masz do dyspozycji.
Wskaźnik Pearla mówi, ile ze stu kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną przez rok zaszło w ciążę. Im wskaźnik jest niższy, tym skuteczniejsza jest metoda.

Pigułka hormonalna
Zawiera dwa hormony - estrogen i gestagen (przy czym tak zwane pigułki jednofazowe zawierają stałą dawkę hormonów, natomiast dwu-, i trójfazowe dwie lub trzy różne dawki, w zależności od fazy cyklu). Tabletki łyka się codziennie z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami. Blokuje owulację oraz zmienia błonę śluzową macicy w taki sposób, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej. Jest bardzo skuteczna, bezpieczna (od lat 60. dawka etynyloestradiolu zmniejszyła się ze 150 do 20 mikrogramów na tabletkę), wygodna w użyciu i niedroga (najtańsze pigułki kosztują około 5 zł). Reguluje cykl, skraca czas i obfitość krwawienia miesięcznego, zapobiega zapaleniom jajników, zmniejsza ryzyko osteoporozy, endometriozy, ciąży pozamacicznej, raka jajnika i trzonu macicy oraz łagodnych chorób sutka. Trzeba codziennie pamiętać o jej wzięciu.
Przeciwwskazania do stosowania pigułek to m.in. niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, choroba zakrzepowo-zatorowa i palenie papierosów po 35. roku życia). Może powodować spadek libido, tycie oraz sprzyjać stanom zapalnym pochwy.
Wskaźnik Pearla: 0,1–3.

Minipigułka
Zawiera tylko gestagen. Tabletki łyka się codziennie, bez przerw między opakowaniami. Zagęszcza śluz szyjkowy. Minipigułkę mogą stosować kobiety karmiące i te, którym nie wolno przyjmować estrogenów. Szybciej niż po zwykłej pigułce powraca płodność. Minipigułkę trzeba przyjmować bardzo regularnie, bo nawet trzygodzinny poślizg może sprawić, że będzie nieskuteczna. Może powodować nieregularne cykle, plamienia międzymiesiączkowe.
Wskaźnik Pearla: 0,7–1.

Plaster antykoncepcyjny
Zawiera estrogen i progestagen, które stopniowo przenikają przez skórę do krwi. Plastry przykleja się co siedem dni.
Zalety: Plaster jest bardzo wygodny, trzeba o nim pamiętać tylko raz w tygodniu. Hormony przenikają bezpośrednio do krwi, a więc nie obciążają wątroby. Ich dawki są mniejsze niż w przypadku tabletki. Klej z plastra czasami może wywołać reakcję alergiczną. Tego typu antykoncepcji nie powinny stosować kobiety ważące powyżej 90 kilogramów. Plaster może się też odkleić.
Wskaźnik Pearla: 0,2–0,8.
1 5 1
2010-01-09T21:14:09+01:00
*prezerwatywy- (-)nie daja 100% pewnosci, moze peknac, maga uczulac... (+) wygodne, ogolno dostepne, tanie, zawsze to jakas ochrona
*tabletki antykoncepcyjne- (-) - bole glowy, mdlosci, stany depresyjne, napiecie w piersiach, zmiana masy ciala, jak juz wspominalam nawet jak sie robi badania czasem sa zle oddzialywania na narzady np. watrobe , w zaleznosci od tabletek moze wystepowac bardziej tradzik i rozne inne krostki, zmniejszenie libido, po odstawnieniu tabletek czesto trudno wrocic do normalnego cyklu - a wtedy bardzo ciezko o ocene kiedy sa dni plodne , czeste bole jak kobieta ma jakies zylaki, łatwiej o zator itp, ale to tez moga pomoc tabl. II generacji, dostaje sie je na recepte.... (+) redukowanie cykli miesiączkowych i zmniejszanie krwawienia miesięcznego, ponadto zmniejszają bóle. Są często stosowane jako sposób leczenia dolegliwości menstruacyjnych. Poza tym, u kobiet zażywających pigułkę, zmniejsza sie ryzyko guzków w sutkach, anemii, raka jajników.
*plastry- (-) sa drogie, odklejaja sie, zostawiaja po sobie "brud", uczulaja...(+) mozna je dostac bez recepty, wygodne, malo widoczne...
*kalendarzyk- (-) zle prowadzony (nieprzypilnowany) nie jest skuteczny, zawsze moga zajsc jakies zmiany np. steres...(+) stara metoda "naszych babc", nie jestesmy zdani na sztuczna (chemiczna) antykoncepcje, przy regularnym cyklu pokazuje nam dni plodne i nieplodne
*tabletki po stosunku- (-) sa drogie, przepisywane na recete, dostepne od 16 lat.... (+) unikniecie niechcianej ciazy, ratunek dla nastolatek.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-10T02:49:33+01:00
Obecnie dostępne są przeróżne środki antykoncepcyjne. Zacząwszy od klasycznych mechanicznych, a skończywszy na antykoncepcji hormonalnej. Każda z metod ma swoich zwolenników. Jedne są bardziej wygodne i pewne, drugie zaś nie. Antykoncepcja hormonalna ma całe rzesze sympatyków, ale znajdą się i tacy, którzy zawzięcie propagują jej cienie.
Skład tabletek antykoncepcyjnych i ich mechanizm działania

Jak możemy podzielić antykoncepcję hormonalną?
Antykoncepcje dzielimy na antykoncepcje zawierająca estrogeny i gestageny oraz antykoncepcję zawierającą wyłącznie gestageny.
Jakie są negatywne skutki tej antykoncepcji?
Analizując ulotki poszczególnych leków antykoncepcyjnych, możemy znaleźć szereg działań niepożądanych. Oto te uporządkowane od najczęstszych do najrzadszych:
bóle i zawroty głowy
huśtawki nastroju
nudności, wymioty i wzdęcia brzucha
ból i obrzmienie piersi
ból w nadbrzuszu i skurcze w jamie brzusznej
krwawienia i plamienia międzymiesiączkowe
zmiany skórne np. trądzik, hirsutyzm
osłabienie libido
nadciśnienie/niedociśnienie tętnicze
zakrzepica żył głębokich, zakrzepowe zapalenie żył, zatorowość płucna, zaburzenia naczyniowo-mózgowe
zmiana składu śluzu i infekcje pochwy
wzrost masy ciała – retencja wody i zwiększenie apetytu
niezłośliwe zmiany w piersiach
stany zapalne endometrium
zaburzenia widzenia (zakrzepy w naczyniach siatkówki oka)
zaburzenia słuchu
upośledzenie tolerancji glukozy i pojawienie się insulinooporności tkanek organizmu
zwiększenie poziomu trójglicerydów we krwi
zastój żółci
gruczolak wątroby lub pierwotny rak wątrobokomórkowy

Rekompensujemy negatywy – plusy antykoncepcji hormonalnej
Zwykle się o nich nie wspomina, co budzi wiele dyskusji i zdegustowania ze strony zwolenników tej metody antykoncepcji. Niewątpliwie do zalet tego rodzaju zapobiegania ciąży zaliczymy:
wysoką skuteczność i związane z tym maksymalne poczucie pewności
w miarę szybki powrót płodności po odstawieniu
łatwość jej stosowania
obniżenie częstości występowania raka jajnika i endometrium
obniżenie częstości zachorowania na zapalenie przydatków i innych ostrych stanów zapalnych obrębie miednicy
redukcja ryzyka wystąpienia ciąży ektopowej (pozamacicznej)
spadek częstości występowania łagodnych zmian w piersiach
ograniczenie częstości pojawiania się torbieli czynnościowych jajników
zapobieganie endometriozie
łagodzenie lub eliminacja objawów PMS
uzupełnienie zasobów pozytywnych emocji
eliminacja dolegliwości bólowych podczas miesiączki
zmniejszenie obfitości krwawień
uregulowanie miesiączek
obniżenie częstości występowania u kobiet niedokrwistości z niedoboru żelaza
poprawa stanu skóry i włosów
wzrost frakcji dobrego cholesterolu
normalizacja masy ciała
obniżenie częstości występowania raka jelita grubego