Mit Dedal i Ikar skroc.
skroc mit dedalvi ikar abym mogla sie go na pamiec nauczyc
Bede go opowiadac.

Tresc.

Minos, król Krety zatrudnił znakomitego budowniczego o imieniu Dedal do wykonania labiryntu dla swojego potomka, potwora, człowieka o byczej głowie - Minotaura. Musiał on siedzieć w zamknięciu, ponieważ stanowił duże zagrożenie i pożerał niewinnych ludzi. Budowa labiryntu była długa i mozolna. Po jej skończeniu, stęskniony Dedal zapragną więc wrócić do ojczyzny. Niestety Minos nie chciał mu na to pozwolić. Obawiał się bowiem, że budowniczy wyjawi tajemnicę i udzieli innym wskazówek jak można wydostać się z krętych korytarzy. Odmowna decyzja króla nie ostudziła jednak poczynań Dedala. Rozzłoszczony władca umieścił go wiec wraz z synem Ikarem w wieży, by pozbyć się problemu. Kreatywny Dedal mimo uwięzi wymyślił sposób ucieczki. Wykonał z ptasich piór sklejonych woskiem ogromne skrzydła siebie i syna. Założywszy je na ramiona obaj wzbili się w powietrze. Przed samym odlotem rozsądny Dedal ostrzegał syna, by nie uległ pokusie i nie zbliżał się do słońca, które z pewnością roztopi wosk. Ikar urzeczony urokiem latania zapomniał o przestrodze ojca. Wzbił się zbyt wysoko i konstrukcja skrzydeł nie wytrzymała ogromnej temperatury. Ikar bezwładnie spadł na ziemię i zginął na pamiątkę tego zdarzenie morze, do którego wpadł chłopiec nazwano Morzem Ikaryjskim, a wyspę, na której spoczęło jego ciało Ikarią. Do dziś dnia Ikar jest symbolem braku rozwagi i marzenia, które doprowadziło do zguby i śmierci. Mit ten w ciągu lat nie traci swej popularności i funkcjonuje w kulturze europejskiej. Jest przytaczany jako uniwersalny przykład nierozwagi i młodzieńczego idealizmu prowadzącego do tragicznego rozwiązania. Stanowi także inspiracje w sztuce i poezji. Znamy jest powszechnie obraz zatytułowany Upadek Ikra czy opowiadanie Iwaszkiewicza Ikar.

Pomocy.

2

Odpowiedzi

2010-01-09T15:42:13+01:00
Nie możesz mówić tekstu tak od razu musisz też się trochę zastanawiać jeśli odpowiadasz.

Zatrudniony Dedal przez Minosa zbudował labirynt dla Minotaura. Po skończeniu chciał odejść z pałacu lecz Minos mu na to nie pozwolił gdyż wyjawi tajemnice powierzone jemu. Razem z synem zbudowali pióra z wosku i odlecieli. Jednak Ikar był lekkomyślny i poleciał za wysoko i wosk się rozpuścił. Spadł na wyspę, którą potem nazwano Ikarią.

Możesz to trochę jeszcze rozbudować ale top powinno wystarczyć.
3 3 3
2010-01-09T18:49:27+01:00
Dedal wybudował labirynt dla Minotaura i chciał po zakonczeniu budowy opuscic pałac.Niestety Minos mu zabronił , ponieważ bał sie ze jesli odejdzie zdradzi jego tajemnice. Wymyslił sposób w jaki mógłby sie wydostac. Postanowił zrobic skrzydła i oblepic je piórami. Zrobił tez dla syna. Kiedy lecieli syn jego Ikar leciał za wysoko i stopił mu sie wosk i zginął.
3 3 3