Odpowiedzi

2009-09-23T13:20:23+02:00
I spent my last weekend at home. On Saturday I slept until noon. Then I ate breakfast, washed up and went to play on your computer. In the afternoon, ate dinner and turned on the television. Then I went with my colleagues on the pitch. The afternoon we played football. In the evening I came home, ate breakfast and went to sleep.
The next day- Sunday I woke up before 8:00. I ate breakfast, dressed and washed. In the morning I went for a walk with the dog, who claimed that since early morning. Then I ate dinner and turned on the TV that I saw 16:00. Later solved homework. When I finished he was already evening. I fed the dog, washed up and went to sleep.

Tłumaczenie ;)

Mój ostatni weekend spędziłem w domu. W sobotę spałem do południa. Następnie zjadłem śniadanie, umyłem się i poszedłem grać na komputerze. Po południu zjadłem obiad i włączyłem telewizję. Następnie wybrałem się z kolegami na boisko. Całe popołudnie graliśmy w piłkę. Wieczorem wróciłem do domu, zjadłem śniadanie i poszedłem spać.
Następnego dnia, czyli w niedzielę obudziłem się przed 8.00. Zjadłem śniadanie, ubrałem się i umyłem. Przed południem poszedłem z psem na spacer, który domagał się tego już od wczesnego ranka. Następnie zjadłem obiad i włączyłem telewizor, który oglądałem do godziny 16:00. Później rozwiązałem zadania domowe. Kiedy skończyłem był już wieczór. Nakarmiłem psa, umyłem się i poszedłem spać.

Mam nadzieję, że pomogłam :)
andziabbxp
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-23T16:21:42+02:00
Sobota.
Byłem zmęczony po całym tygodniu szkoły więc wstałem dopiero o 11. Zrobiłem śniadanie i poszedłem pograć na komputerze. Potem posprzątałem swój pokój i kuchnie i poszedłem na podwórko z kolegami. Wrodziłem o 15 na obiad. Po obiedzie czytałem lekturę potrzebną do szkoły a wieczorem wyszedłem ze znajomymi na pizze. Wróciłem po 22, wykąpałem się i poszedłem spać.


Saturday. After the entire week of the school so I was worn out I got up only about 11. I made the breakfast and I went to play on a computer. Then I cleaned my room and kitchens and I went with friends to the courtyard. I came back about 15 to the dinner. After the dinner I read book needed for the school and with evening I left with acquaintances to pizzas. I came back after 22, I bathed and I went to bed.

Niedziela.
O godzinie 9 obudziła mnie mama i poszedłem do kościoła. Po kościele spotkałam się z kolegami i poszliśmy na mecz. Wróciłem do domu na obiad i odrobiłem lekcje na poniedziałek.Zjadłem obiad i umyłem naczynia a potem poszedłem z dziewczyną do kina. Wróciłem wieczorem. Umyłem się i zjadłem kolacje. Jeszcze trochę posiedziałem przed komputerem i poszedłem spać, ponieważ w poniedziałek muszę wstać o 7 do szkoły.


Sunday. At hour 9 a mum woke me up and I went to the church.I met after church with friends and we went to the match. I got back home to the dinner and I did my homework for Monday. I ate my lunch and I washed dishes up and then I went to the cinema with the girl. I came back with evening. I washed myself and I ate my supper. A bit I still sat for a while in front of the computer and I went to bed, since on Monday I must get up about 7 to the school.
7 3 7