Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-09T21:18:03+01:00
Wcale to nie jest prawda,niemcy mają gorszą gospodarke od polski ale lepszą w dziedzinie motoryzacji.największa potega gospodarcza to chiny i USA A także japonia
12 2 12
2010-01-09T21:25:43+01:00
W 1919 zostaje podpisany pokój wersalski po I WS. niemcy jako strona przegrana, oprócz utraty części terytorium i ograniczeń militarnych i wojskowych, mają zapłacić kontrybucję - ponad 134 mln marek w złocie. ale już w roku 1924 zostaje przyjęty plan dawesa: zmniejszenie reparacji, udzielenie niemcom kredytów na odbudowę gospodarki. pięć lat później nastąpiło dalsze obniżenie reparacji a w 1931r. niemcy ostatecznie zaprzestały spłaty odszkodowań. spłacona część wynosiła wtedy ok. 16% sumy przewidywanej pierwotnie. w siedem lat po zakończeniu wojny niemcy zostały przyjęte do ligi narodów, a w latach 30 powróciły do mocarstw.
już podczas ustaleń traktatu pokojowego widać konflikt interesów między anglią i francją. francja dążyła do jak największego osłabienia niemiec. dodatkowo zainteresowana była również budową bariery wschodniej. wlk brytania, państwo wyspiarskie nie sąsiadujące bezpośrednio z niemcami, nie pragnęła aż takiego osłabienia niemiec, aby francja nie zdobyła wzrostu znaczenia na kontynencie. dodatkowo rynek niemiecki pełnił dużą rolę w handlu brytyjskim.
w okresie powojennym anglia i francja są dalej pogrążone we własnych niesnakach, przez co same pozbawiły się możliwości kontrolowania sytuacji w niemczech. dodatkowo wojna domowa w hiszpanii, a także martwa rola ligi narodów spowodowało, że niemcy bez żadnych problemów nie tylko nie wywiązywały się z ustaleń wersalskich, ale jawnie je łamały. nie mówiąc już o anschluss austrii czy "zaopiekowaniem się" czechosłowacją.

po II WS po poczdamie terytorium niemiec zostało podzielone na 4 strefy okupacyjne, nadzorowane przez rosję, francję, anglię i usa. i pomimo, że nad całością czuwała sojusznicza rada kontroli nie udało się uniknąć rozbieżności. największe różnice można było zauważyć pomiędzy sposobem traktowania strefy przez rosję a francję, anglię i usa. stalin od początku traktował niemcy jako kolejną strefę swoich wpływów w b. wygodnym położeniu geogr., a także pragnął maksymalnie wykorzystać swoją strefę do odbudowy i rozwoju gosp. zsrr. ryzyko ekspansji komunizmu w niemczech zbliżało pozostałe kraje alianckie. skutkiem tego było połączenie strefy ang. i usa. w bizonię, a w późniejszym okresie i część francuską w frizonię - bezpośrednią przyczyną było koordynacja planu marshala. dla stalina to było jawnym podważeniem pozycji zsrr a także zmniejszenie roli rosji w europie.
plan marshala powstał w wyniku jawnej możliwości całkowitego załamania się systemu finansowego krajów alianckich (zwłaszcza anglii i francji) w europie i galopującej inflacji. usa zaś w następstwie koniunktury wojennej dysponowały olbrzymimi nadwyżkami w bilansie handlowym z europą przez co stały się wierzycielem wielu krajów europejskich. w tej sytuacji amerykańska administracja opracowała plan odbudowy europy. warunkiem jego udzielenia udzielania było usunięcie z rządów komunistów. miano dopuszczać kapitał amerykański na europejski rynek oraz uzgadniać plany odbudowy i rozwoju gospodarki z administracją amerykańską.

kolejnym krokiem, który umożliwił niemcom powrót do grupy mocarstw była chęć zintegrowania europy - i obok istniejącej organizacji współpracy gospodarczej i nato, powstanie organizacji takich jak: rada europy czy europejskiej wspólnoty węgla i stali - poprzedniczki unii europejskiej.

pomimo przegrania dwóch wojen - inne państwa, a zwłaszcza usa - nie zostawiły niemcy. doraźna pomoc finansowa a także walka o wpływy - w okresie międzywojennym między anglią i francją a po II WS między komunistyczną rosją a usa spowodowało, że niemcy szybko powracały do roli mocarstwa na świecie.

mam nadzieje że pomogłem
daj naj jeśli tak
pozdro:D
29 2 29