PILNIE PROSZE!!!!!!!!!!!Architektura w starożytnej Grecji. Ma byc ladnie ciekawie i prostym jezykiem opisane wsyztsko to co najwazniejsze czyli porzadki architektoniczne fryz grymas i wszytsko to co najwazniejsze nie tlyko te wypisane!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pani wymagająca!!!!!! Kto napisze pierwszy daje maxa!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-10T09:32:57+01:00
GRECJA W EPOCE BRĄZU
Początek cywilizacji w Grecji przypada na III tysiąclecie p.n.e.Rozwinęły się wówczas dwie najstarsze kultury-minojska i mykeńska.Do ich najważniejszych osiągnięć należy stworzenie własnych rodzajów pism, a także opanowanie umiejętności wytopu brązu,srebra i złota.Dzięki temu wytwarzano broń, narzędzia oraz piękne ozdoby.

KULTURA MINOJSKA
Rozwinęła się pod koniec III tysiąclecia p.n.e. na największej wyspie Morza Egejskiego-Krecie,którą rządził legendarny król Minos.Od imienia władcy pochodzi określenie całej kultury.Jej twórcy-lud nazywany dziś Minojczykami-nie byli spokrewnieni z Grekami, jednak wywarli ogromny wpływ na cywilizację grecką.O potędze mieszkańców Krety świadczą ruiny wielopiętrowego pałacu w Knossos, w którym znajdowało się około 1400 sal. Do naszych czasów zachowały się także gliniane tabliczki z nierozszyfrowanym dotąd pismem Kreteńczyków.

KULTURA MYKEŃSKA
Swymi początkami sięga połowy II tysiąclecia p.n.e.Zaczęła się rozwijać na Półwyspie Peleponeskim ,zanim nad Morzem Egejskim pojawiły się plemiona greckie.Najważniejszy ośrodek cywilizacji stanowiły Mykeny-stąd jej nazwa.Według legend miasto założył król Achajów ,a jego królem był Agamemmon,dowódca słynnej wyprawy trojańskiej opisanej później przez Homera.Do dziś można podziwiać ozdoby ze złota wykonane przez mykeńskich rzemieśliników oraz ruiny wspaniałych warowni.