Odpowiedzi

2010-01-10T10:11:18+01:00
-> Mit "Dedal i Ikar" mówi o tym, do czego doprowadzają człowieka marzenia i ideały. Mówi także o tym, że nie zawsze owe ideały mogą się zrealizować.
-> Dedal był konstruktorem, więźniem na Krecie, z dala od swej ojczyzny , czyli Aten. Jednakże bardzo chciał do niej powrócić. Zbudował nawet skrzydła z wosku i piór, dzięki którym wraz ze swym synek mógłby fruwać. Przed niebiezpiecznym lotem Dedal przestrzegał Ikara, by nie wznosił się za bardzo w górę. Dlaczego? Bo słońce może wosk roztopić, no i pióra wypadną.
Ikar postanowił nie słuchać ojca.. Myślał tylko o tym, by polecieć bliżej słońca. Spadł i się zabił.
- > Ikar to idealista. Oznacza to, że dąży do zrealizowania marzeń bez zastanowienia. Jest młody, nierozważny, chce przeżyć coś wspaniałego, nie słuchając rad mądrego ojca.
Dedal natomiast jest rozsądny, rozważny. Prezentuje postawę realistyczną.
Istnieje frazeologizm "ikarowe loty". Co on oznacza? Ikarowe loty to działania śmiałe, jednakże bardzo ryzykowne, których realizacja może się skończyć tragicznie.
Mit o Dedalu i Ikarze nazywa się też mitem ikaryjskim.

P.S korzystałam z gazety Victora , ale dużo pozmieniałam też.
praca więc jest ok.

Pozdrawiam! :)
29 4 29
2010-01-10T10:11:44+01:00
Dedal był znakomitym budowniczym. Król Krety - Minos zatrudnił go do wykonania labiryntu dla swojego syna, który był potworem. Miał głowę byka i ciało człowieka - był Minotaurem. Trzeba było go zamknąć w tym labiryncie, gdyż stanowił duże zagrożenie dla niewinnych ludzi, których pożerał. Dedal budował labirynt bardzo długo. Kiedy skończył, zapragnął wrócić do swej ojczyzny, lecz Minos mu na to nie pozwolił. Bał się, że Dedal wyjawi wszystkim kim jest syn władcy Krety i opowie innym o labiryncie. Zakaz króla nie sprawił jednak, że Dedal się poddał. Rozwścieczony Minos umieścił go razem z jego synem Ikarem w tym labiryncie. Dedal wpadł na pomysł wydostania się. Mimo, że labirynt był dobrze zamknięty, wymyślił że zbuduje skrzydła z ptasich piór. Zrobił takie skrzydła dla Ikara i dla siebie. Gdy założyli je na ręce, wzbili się w powietrze. Nikt nie zauważył, gdyż była to wczesny poranek. Dedal ostrzegł syna aby nie wlatywał zbyt wysoko, bo słońce może stopić wosk, który trzymał pióra. Przestrzegł go także przed lotem tuż nad morzem, aby nie zmoczyć piór. Ikar jednak zachwycony lotem, zapomniał o przestrodze ojca. Wzbił się wysoko, a skrzydła nie wytrzymały temperatury i spadły wraz z Synem Dedala do morza. Na pamiątke morze to zostało nazwane Morzem Ikaryjskim.
84 4 84