Odpowiedzi

2010-01-10T10:07:01+01:00
Reakcja łańcuchowa - szczególny rodzaj reakcji chemicznej lub jądrowej.

Po zainicjowaniu reakcja przebiega początkowo tylko w niewielkiej części ośrodka, lecz jej produkty - ciepło, światło, reaktywne produkty pośrednie - inicjują reakcję w kolejnym punkcie ośrodka, na skutek czego rozwija się ona lawinowo bez potrzeby udziału zewnętrznego czynnika inicjującego.
2010-01-10T11:42:46+01:00
Reakcja łańcuchowa - szczególny rodzaj reakcji chemicznej lub jądrowej.

Po zainicjowaniu reakcja przebiega początkowo tylko w niewielkiej części ośrodka, lecz jej produkty - ciepło, światło, reaktywne produkty pośrednie - inicjują reakcję w kolejnym punkcie ośrodka, na skutek czego rozwija się ona lawinowo bez potrzeby udziału zewnętrznego czynnika inicjującego.1) reakcja rozszczepienia przebiegająca samorzutnie, z dodatnim sprzężeniem zwrotnym (w bombie jądrowej) lub w sposób kontrolowany (w reaktorze jądrowym). W procesie rozszczepienia jądra emitowanych jest od 1 do 4 neutronów, wydziela się również olbrzymia ilości energii. Reakcja łańcuchowa zachodzi, gdy neutrony te wywołują dalsze rozszczepienia.


Reakcja łańcuchowa, szczególny rodzaj reakcji chemicznej lub jądrowej.
Po zainicjowaniu reakcja przebiega tylko w niewielkiej części ośrodka, lecz jej produkty (np. ciepło, światło, substancje chemiczne) inicjują reakcję w kolejnym punkcie ośrodka, przez co reakcja przebiega bez potrzeby udziału zewnętrznego czynnika inicjującego. Tempo reakcji wzrasta wraz ze wzrostem objętości ośrodka, który obejmuje. Dzieje się tak do chwili, gdy warunki w ośrodku uniemożliwiają zainicjowanie następnych reakcji składowych (wyczerpią się substraty, ośrodek ulegnie nadmiernemu rozrzedzeniu itp.).
Przykładami reakcji łańcuchowych są:

* Wybuch jądrowy.
* Detonacja.
* Spalanie.mozesz wybrac sobie jedno ; ))