Odpowiedzi

2010-01-11T07:03:32+01:00
I went as usual along the Flower street. Suddenly I met an certain older woman. I didn't know for her. She had grey hair, eyes looking with sympathy. I think that she sensed what it is about. That day I was sad, because I lost in the competition for the best song. In spite of many efforts it's no use it didn't leave, so I was disappointed. I exercised day and night. She didn't belong to simplest as regards the workmanship. An elderly lady sat down by me, on the bench. Soon then she asked what was oppressing me. I told her about my problem. Then she said to me, that if they to the truth want something it will be reached, but much faith and hope are needed into their success. I thought words over for her. I still more exercised and I took part in many competitions. And I won the majority. Now I am already almost on the ultimate in the fame!


Szłam jak co dzień ulicą Kwiatową. Nagle spotkałam pewną starszą kobietę. Nie znałam jej. Miała siwe włosy, oczy spoglądające ze współczuciem. Wydaje mi się, że wyczuła o co chodzi. Tego dnia byłam smutna, bo przegrałam w konkursie na najlepszą piosenkę. Mimo wielu starań nic z tego nie wyszło, więc byłam zawiedziona. Ćwiczyłam dniami i nocami. Nie należała do najłatwiejszych jeśli chodzi o wykonanie.
Starsza pani usiadła obok mnie, na ławce. Niedługo potem zapytała co mnie gnębi. Powiedziałam jej o moim problemie. Wtedy powiedziała do mnie , że jeśli się czegoś na prawdę chce to się to osiągnie, tylko potrzeba dużo wiary i nadziei w swój sukces.
Przemyślałam jej słowa. Ćwiczyłam jeszcze bardziej i wystartowałam w wielu konkursach. I większość wygrałam. Teraz jestem już prawie na szczycie sławy!