Praca na temat: komunizm w polsce.
troche moze byc z neta(ale nie wszystko) trzeba dodac tez cos od siebie, enctklopedia tez sie przyda... i ogolnie na min2 str.
i bibliografia tez musi byc dodana.....
najlepiej jak by to było zrobione na za 2 tygodnie!!! bardzo proszę o pomoc. odpowiedzi nie na temat- SPAM!!!!!!!!!!!!!!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-10T15:55:47+01:00
Komunizm w Polsce.
Komunizmem nazywamy ustrój państwowy, który istniał w Rosji (1917-1991), w państwach Europy Wsch. (od II wojny światowej do 1989 – 1990), w Chinach (od 1945 do dziś) oraz w kilku innych państwach. Aktualnie państwami komunistycznymi są Wietnam, Korea Pn., Kuba oraz Chiny.
Komunizm w Polsce opierał się na zasadniczych fundamentach. Otóż :
Przemoc, w której skład wchodziła policja polityczna. Budziło to niesamowity strach oraz niepokój. Skłaniało to do podporządkowania się istniejącym regułom. Tworzyło to ustrój całkowicie beznadziejny i zależny od wymagań i kaprysów władzy
Administracja. Karała ona nieposłusznych, a wynagradzała – zasłużonych. Była całkowicie podporządkowana systemowi.
Stała zależność ZSRR. Na jego skutek, jak i politycznego kontrolowania sytuacja coraz bardziej wydała się być beznadziejną.
Monopolistyczna gospodarka. Była ona podporządkowana państwu oraz monopol na środki przekazu, jak i zakaz tworzenia co rusz to nowych niezależnych partii.
Wszystkie owe fundamenty, które tu zamieściłam za zadanie miały zagwarantować bezkolizyjne trwanie, jak i umacnianie się komunizmu. Jednakże nie były one w stanie wymusić rzeczywistego poparcia i zaangażowania obywateli. Wydarzenia, mające miejsce w latach : 1956, 1968, 1970, 1976, 1980, 1981, 1989 potwierdziły fakt, iż Polacy nie zgadzają się z istniejącym porządkiem i najnormalniej na świecie – przeciwstawiają się temu. Walkę z systemem komunistycznym wspierały państwa zachodnie, a szczególnie były to Stany Zjednoczone. Inne kraje socjalne, w którym znajdowała się PRL, także pragnęły wyswobodzić się spod kontroli Kremla. Komunizm upadł 4.06.1989 r. Był to dzień pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Owy rok nie tylko przyjmuje się jako datę końca komunizmu w Polsce, ale i w CAŁEJ Europie Środkowo – Wschodniej !
W Europie komunizm runął, natomiast, jak już wcześniej wspomniałam – istnieją jeszcze państwa gdzie istnieje ten system. Tam ideologia Lenina wciąż ma się ku dobremu.
Żaden ustrój nie jest idealny. Każdy ma zalety i wady, jednakże z pewnością mogę potwierdzić, iż demokracja jest doskonalsza niż komunizm.
Komunizm to jeden z najkrwawszych systemów w historii ludzkości.

P.S pisałam sama z małym nakładem pracy z internetu.
Starałam się pisać tak, by wszystko było dokładnie wyjaśnione. Starałam się nie posługiwać zbyt trudnym słownictwem.
Myślę, że Ci się spodoba.
Pozdrawiam! :)
1 3 1