Odpowiedzi

2010-01-10T13:25:34+01:00
Głównym bohaterem powieści Karola Dickensa pt „Opowieść wigilijna” jest Ebenezer Scrooge. Nie lubił obchodzić Świąt Bożego Narodzenia dlatego, że w dzieciństwie samotnie je spędzał oraz jego najbliższy przyjaciel i wspólnik w prowadzeniu kantoru zmarł w dzień przed Wigilią.
Scrooge miał odpychający wygląd. Miał ostre rysy twarzy, haczykowaty długi nos, pomarszczoną skórę, wąskie zaciśnięte wargi, na których prawie nigdy nie było widać uśmiechu, i które dźwięczały ostrą nutą, usztywniały chód. Jego czerwonawe powieki często były zmęczone, a oczy miały zimne spojrzenie. Jego sylwetka była wysoka, szczupła i lekko garbata. Wzbudzała strach. Chodził w zniszczonych, zaniedbanych ubraniach.
Ebenezer był bardzo chciwym, łapczywym i chytrym człowiekiem. W jego życiu najbardziej liczyły się pieniądze. Mimo swej zamożności, żył jak biedak. Nigdy nie dbał o swój wygląd, nie kupował świerzych produktów, nowych ubrań ani też nikomu nie pożyczał ani nie dzielił się swym majątkiem. Przez swą skąpość był samotnym, nieszczęśliwym i rozgoryczonym człowiekiem. Nie obchodził Świąt Bożego Narodzenia, bo uważał to za największą głupotę stratę czasu i pieniędzy. Był nie ufny, nie miły i nie miał przyjaciół.
Po przemianie, zrozumiał swoje błędy jakie popełniał i bardzo ich żałował; zaczął je naprawiać. Był miły i serdeczny dla wszystkich. Zaczął o siebie dbać, dał podwyżkę swemu pracownikowi, chętnie dawał pieniądze potrzebującym, był pomocny. Zaczął zawierać przyjaźnie i obchodził Święta Bożego Narodzenia. Był zupełnie innym człowiekiem. Lepszym.
Uważam, że Scrooge przed przemianą był człowiekiem godnym pożałowania. Kochał pieniądze i dbał tylko o siebie, co go zgubiło. Gdyby nie duch Jakuba Marleya byłby nadal nic niewartym, nieszczęśliwym człowiekiem, który nie przejmował się cierpieniem innych. Po przemianie zaczął dostrzegać problemy innych ludzi i świata. Moim zdaniem, postać Ebenezera Scrooga jest jedną z ciekawszych jaką poznałam, o ciekawej przeszłości i przyszłości. Mam nadzieję że Ci pomogę ;)
3 3 3
2010-01-10T13:31:17+01:00
Ebenezera Scroogea - bohater główny, człowiek w podeszłym wieku, w chwili rozpoczęscia się akcji utworu jest włascicielem kantoru, prawdopodobnie bogaty. Bohater to starszy człowiek, którego cechy ,takie jak: oziębłość, chłód, obojętność. Z jego twarzy można odczytać:
" Oziębłość natury zmroziła jego stare rysy, wyostrzyła długi nos, pokrywała bruzdami policzki , obwiodła oczy czerwoną obwódką, zabarwiła wąskie wargi, dźwięczała ostrą nutą w zgrzytliwym głosie, usztywniła chłód" .
Podstawową cechą bohatera było jego chorobliwe skąpstwo, które ujawniało się na każdym kroku. Spędzał życie nad księgami rachunkowymi, wciąż obliczając, kalkulując zyski i straty.
Nie miał przyjaciół, którzy mogliby "okradać" go z cennych chwili tej rachuby.
Bohater po pamiętnej nocy wigilijnej był wesoły i rześki wyskakuje z łóżka wczesnym rakiem, wykrzykuje: " ... jestem szczęśliwy niczym anioł niebiański. ... Wesołych świąt życzy wszystkim ludziom na ziemi! Pomyślnego Nowego Roku życzę całemu światu"

Mam nadziej, że chociaż w pewnym stopniu ci pomogłam.
Pozdrawiam !!
4 1 4