Odpowiedzi

2010-01-10T13:30:57+01:00
Tu znaczenie bakteri dla człowieka i jego funkcjonowania.Na przykładzie bakterii żyjących w przewodzie pokarmowym człowieka:

W przewodzie pokarmowym człowieka żyje wiele bakteri min:
pałeczki okrężnicy - euscherichia coli
bakterie mlekowe - lactobacillus
paciorkowce kałowe - streptococcus faecalis

Znaczenie dla człowieka:

- uczestniczą w rozkładzie resztek pokarmowych
- wytwarzają wit K i wit z grupy B
- wspomagają wchłanianie soli mineralnych
- zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jak widać bakterie w organizmie mają bardzo duże znaczenie w zachowaniu homeostazy.
9 4 9
2010-01-10T13:32:11+01:00


- odżywianie, oddychanie i rozmnażanie.

- Bakterie spełniają wielka role w stosunku do naszej Ziemi. Gdyby ich nie było, rośliny nie rosłyby przez brak soli mineralnych w glebie.

- W gospodarstwie domowym rozkładają papier, drewno, farbę, gumę.

- Ogromną rolę odgrywają bakterie w oczyszczaniu wód i ścieków.

- Bakterie rozkładają szczątki roślinne i zwierzęce, przeciwdziałając gromadzeniu się ich w coraz większej ilości.
(ulegają one rozkładowi na związki proste, jak amoniak, dwutlenek węgla i woda, które zostają włączone w ogólny obieg materii.)

- Na skale przemysłową produkuje się z pomocą bakterii wiele witamin, różnych substancji chemicznych i kwasów organicznych.

- Dla rolnictwa bardzo ważna jest rola glebotwórcza bakterii. Bakterie podnoszą żyzność gleby, wzbogacając ją w przyswajalne dla roślin składniki odżywcze.

- Na gruntach uprawnych rozkładają obornik lub kompost. Podnoszą jej walory i dzięki pruchnicy zwiększa się żyzność jak również nadaje jej strukturę gruzelkowatą co zwiększa przewiewność i dłuższe zatrzymywanie wody.

- ludzie wykorzystują bakterie do produkcji serów, kefirów, kiszą kapustę, ogórki, z nich robi się szczepionki.

- W procesach fermentacji powstaje m. in. alkohol etylowy, kwas mlekowy, kwas octowy i wiele innych użytecznych substancji.

- Aby piwo miało swój aromat muszą zadziałać bakterie.

- Są też bakterie które wywołują zaburzenia specjalnie prowadzonych procesów fermentacyjnych i powodują psucie się artykułów spożywczych, często na wielka skale.

- Bakterie są również w stanie wytworzyć kwas siarkowy niszczący np. mury, cegły, zaprawę, cement. Rozpuszczają również przedmioty żelazne. Przez te procesy trzeba często konserwować zabytki, dzieła sztuki.

- Bakterie bywają tez niekorzystne dla roślin, zwierząt jak i człowieka, ponieważ wywołują wiele chorób takich jak np. roślin (więdnięcia, nekrozy, zgnilizny, powstawanie rakowatych narośli), zwierząt (wydzielanie jadów), ludzi (cholera, trąd, gruźlica, angina, zapalenie opon mózgowych, zatrucia).

- Bakterie powodują również brzydka chorobę wąglika. A ta choroba powoduje gnicie płuc, jeśli nie zostanie szybko wykryta, a niestety często tak się dzieje, człowiek umiera wolną śmiercią wskutek uduszenia.

5 3 5