Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-10T14:50:53+01:00
Hrabia Horeszko-mlody panicz,ostatni z rodu,jest dość zamożny,ma nature romansowa. dla niego świat jest pełen tajemnic,miłosnych intryg,uwięzionych dziewic,którym trzeba spieszyc na ratunek.
Sędzia-pochodzi ze sredniej szlachty.właściciel soplicowa jest starym kawalerem.dziedzicznym majatkiem zarządzał mądrze i roztropnie.jest patriota,swiadczy o tym urzadzanie wnetrz,zachowywanie staropolskich obyczajow,przyjmowanie emisariusza
Wojski Hreczecha-daleki krewny przyjaciel sedziego,na starość osiadł w soplicowie razem z corka teklą. w dawnej polsce wojski byl prawnym opiekunem kobiet i dzieci w czasie gdy szlachta wuruszala na wyprawe wojenną.jest wspaniałym gawedziarzem.
protazy-był wożnym sądowym.nosił pozwy,wzywał świadków w czsie rozprawy,pochodził z ubogiej szlachty bo zwykle stamtad rekrutowali sie drobni urzednicy sądowi.
Telimena-tajemnicza postac utworu,opiekunka Zosi i obie mieszkaja w soplicowie,
osiągnęła wiek sredni i spieszy z zamążpójściem,dlatego kokietuje mażczyzn,wciąz jest atrakcyjna elegancka i zadbana,
gerwazy-wierny sluga horeszkow,nienawidzil soplicow,i poprzysiegl im zemstę mza tragedie rodziny jej panow
podkomorzy-stary znajomy i przyjaciel sedziego,na dworze ojca pogkomorzego sedzia spędził mlodosc.przyjechal do soplicowa by rozsadzic spor o zamek miedzy rodzina soplicow i horeszków.
maciej dobrzynski-najstarszy z rodu,mądry,cieszacy sie ogromnym szacunkiem szlachty.
kapitan rykot-rosjanin,słuzbista,porzadny czlowiek.
jankiel-Żyd,karczmarz,patriota,nie jest gosciem sędziego ale jego klientem.
Zosia-córka ewy i wnuczka stolnika horeszki,dziedek zosi zostal zastrzelony przez jacka soplice w dramatycznych okolicznosciach.mna 14 lat,jak na młodziutka dziewczyne wykazujesie spora doza zdrowego rozsądku i opanowania,jest skromna i niesmiala.
tadeusz-20-sto letni młodzieniec,syn jacka msoplicy,bratanek sedziego,naiwny w kontaktach z kobietami,

licze na naj bo strasznie sie napisalam.