Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-10T16:19:05+01:00
Prawo jest bardzo ważnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu państwa. Gdyby nie było prawa, każdy robiłby co chciał.. Balibyśmy się, czy ktoś nas nie okradnie lub nie zabije, bo przecież nikt nie ponosiłby za to kary. Czy jednak można usprawiedliwić złamanie prawa? Wydawałoby się, że nie, gdyż każdy jest równy wobec prawa i nie powinno się robić żadnych wyjątków. Istnieją jednak takie sytuacje, w których wahamy się czy nie złamać prawa dla innych, ważniejszych wartości, takich jak ludzkie życie, czy zdrowie. W biednych krajach ludzie umierający z głodu, ubodzy często zmuszeni są do napadania na ludzi czy kradzieży. Czy jest to jednak takie straszne przestępstwo, gdy okradają oni, by nakarmić swoje głodujące dzieci? Czy powinni być karani za to, że starają się przeżyć jakoś w ciężkich warunkach? Myślę, że nie powinni, lecz z drugiej strony jeśli każdy by zaczął tak robić, powołując się na tych, którzy nie ponieśli kary, to w państwie zrobiłby się chaos.
Innym aspektem może być to, że nie zawsze prawa danego kraju zgodne były z prawami człowieka. Przykładem mogą być czasy komunizmu w Polsce. Robotnicy prostestując, łamali prawo, a jednak przecież walczyli o godne warunki życia, przez co byli niesłusznie karani przez władzę.
Weźmy pod uwagę także obecne prawo w Chinach. Para może tam posiadać tylko jedno dziecko. Czy zabijanie drugiego dziecka jest moralnym postępowaniem?
A co w sytuacji, gdy wiemy, mamy pewność, że bliska nam osoba nie popełniła zbrodni, o którą jest oskarżona, gdy pomagamy im uciekać, okłamujemy funkcjonariuszy na temat miejsca ich przebywania. Albo gdy wiemy, że ktoś z naszych bliskich popełnił zbrodnie? Z jednej strony powinniśmy wydać tą osobę, gdyż może popełnić daną zbrodnię jeszcze raz, a poza tym powinna ona odpowiedzieć za swój czyn. Z drugiej strony miłość do bliskiej osoby nie pozwala nam wydać jej, chcemy dla niej jak najlepiej.
Podsumowując łamania prawa zazwyczaj nie można uzasadnić, lecz gdy chodzi o ludzkie życie, godność, to czasem można zastosować pewne czynniki łagodzące.
62 4 62