Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-10T16:19:54+01:00
W książce Edmunda Niziurskiego „Sposób na Alcybiadesa” , została ukazana jedna z warszawskich szkół, w latach 1960/61, z perspektywy grupy przyjaciół, która postanowiła zamiast nauki odnaleźć tytułowy "sposób na Alcybiadesa (nauczyciela historii naprawdę nazywającego się Tymoteusz Misiak) i tym samym zdać do 9 klasy.
W Liceum , panował określony porządek i szacunek do starszych kolegów takich jak np: Juliusz Lepki, jednak Ciamca, Słaby, Zastępa i Pędzel , zmuszeni do nauki , po kilku wcześniejszych wpadkach , porwali "Szekszpira" by wyjawił im SPONA. Po wielu trudach mimo wielu problemów w tym finansowych, klasa naszych bohaterów tak zwana 8 Legia doznała przemiany , co można chyba najlepiej ujrzeć podczas wycieczki kolegów z Ełku, kiedy to okazało się ,że mimo ciągłych wymówek i ucieczek od nauki, stali się prawdziwymi historykami ,oraz pupilkami prof. Misiaka.
Pomijając jednak główny wątek książki, w owym warszawskim liceum, panowała większa kultura, szacunek w stosunków do profesorów, a także rodziły się ,mocne więzi między uczniami w tamtych latach, dość rzadko obserwowane dziś .
5 4 5