Witam mam problem. Otóż jutro mam poprawę z I prawa mendla
Nauczyłem się jego treści ale za chiny nie mogę zrozumieć tych krzyżówek tych Aa,aa itd. pod tymi krzyżówkami są ponapisywane fenotyp np.3:1 i genotyp np:1:2:1 w ogóle tego nie pojmuje pomoże ktoś?
Łączyć umiem tylko nie wiem skąt to się bierze,po kolei jak ktoś by mógł wytłumaczyć

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-10T19:15:36+01:00
No to fenotyp jest to efekt genotypu, czyli to co widzimy, dana cecha organizmu, jak np. kolor włosów, a genotyp to układ genów. Czyli jak np. masz genotyp Aa
A- barwa dominująca (np. czarna)
a- barwa recesywna (np. brązowa)
to jeśli masz Aa, to ujawnia się ta cecha dominująca (A), czyli barwa czarna. Jeśli masz AA, to wtedy ujawnia ci się barwa czarna, a brązowa tylko jeśli masz aa.
Czyli stosunek genotypowy masz 1:2:1, to znaczy, że masz 3 różne genotypy, a stosunek to ich liczba. Czyli masz np. AA, Aa, Aa, aa, to stosunek jest 1:2:1, a fenotyp jest 3:1, ponieważ fenotyp, to cecha, którą widzimy, czyli skoro AA, Aa, Aa- dają barwę czarną, a aa barwę brązową, to masz 3- które dają ci barwę czarną i 1, które daje barwę brązową, czyli 3:1. ;)
Nie wiem czego dokładnie jeszcze nie rozumiesz..
Ale krzyżówki to po prostu jak masz np.
Aa x Aa
to rozdzielasz po jednym A i zapisujesz, a następnie łączysz, to co się krzyżuje, nie wiem jak to wytłumaczyć, ale sobie przeanalizuj xD
A a
A AA Aa
a Aa aa
Genotypy: AA, Aa, Aa, aa. Stosunek genotypowy: 1:2:1, fenotypowy: 3:1

gdy AA x Aa

a A
A Aa AA
A Aa AA
i genotypy są Aa, Aa, AA, AA, czyli ich stosunek, to 2:2
A fenotypowy stosunek, to 4:0

A rozpisujemy tak, dlatego, że z każdej pary przechodzi po jednym allelu (literka A lub a) do danej pary, czyli masz wtedy 4 allele (literki a/A), po 2 z każdej pary i dalej właśnie zapisujesz je w krzyżówce- w 1 kolumnie te z 1 pary(i nie zapomnij oznaczyć krzyżówki symbolami płci :P), a drugiej te z drugiej. No i rozwiązujesz, łączysz, zapisujesz genotyp, fenotyp.