Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-10T19:55:23+01:00
Rafa może mieć kształt atolu lub bariery koralowej.
Największą rafą koralową jest Wielka Rafa Koralowa u wschodnich wybrzeży Australii
Rafy powstają najczęściej u wybrzeży w strefie szelfu kontynentalnego, ale bywają też samotne np. w kształcie atolu. Korale rafotwórcze potrzebują ciepłej wody o temperaturze od 18 do 35°C, dlatego nie spotyka się ich powyżej 30-35° szerokości geograficznej północnej i południowej. Zasolenie wody od 27 do 40‰. Woda musi być dość ruchliwa, tak by do organizmów docierało pożywienie. Koralowce są też bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie wody.
Pierwsze budowle rafowe pojawiły się we wczesnym kambrze i utworzone były przez archeocjaty bez udziału koralowców
Zmiany w warunkach naturalnych koralowców, na przykład szczególnie nasilone ataki huraganów, mogą spowodować nieodwracalne szkody w środowisku raf koralowych. Ten delikatny ekosystem narażony jest też na wiele innych niebezpieczeństw, takich jak zdarzające się czasami gwałtowne zwiększenie populacji rozgwiazd żerujących na koralowcach.
2010-01-10T19:58:05+01:00
Wielka rafa koralowa ciągnąca się wzdłuż wschodnich wybrzeży Australi, ma 2000 km długości i należy do najpiękniejszych żywych zbiorowisk na Ziemi. W lazurowo-błękitnych wodach ryby we wszystkich kolorach tęczy pływają wśród wielobarwnych korali o fantastycznych formach i kształtach. Korale nie są roślinami, lecz koloniami zwierząt zwanych polipami.
Rafa daje schronienie ogromnej liczbie morskich zwierząt takich jak:żółwie, koniki morskie, wielkie mięczaki. największym zagrożeniem raf koralowych jest człowiek, a drugim w kolejności- rozgwiazda, która może pożreć w ciągu roku 5 metrów kwadratowych korala.

To nie jest z internetu :))
1 1 1