Odpowiedzi

2010-01-10T20:03:56+01:00
Ogar 200 jest dwuosobowym pojazdem wyposażonym w silnik (49,9 cm³) Jawa, który był produkowany na licencji czechosłowackiej. Są także produkowane cylindry o pojemności 60 cm³.Teoretycznie daje to między innymi większą moc (ok. 20%) i prędkość (ok. 30%) lecz w praktyce lepsze są oryginalne cylindry. Silnik Jawa zastosowany w tych motorowerach ma spory zapas mocy co eliminuje konieczność stosowania cylindrów 60 cm³, jednak nie zaleca się wyzwalania owej mocy bez pewnego doświadczenia, konstrukcja silnika nie została bowiem przewidziana dla majterkowiczów chcących wycisnąć wszystko ze swojego silnika i budując silnik zastosowano stosunkowo słabe materiały. Silnik w Rometach ma 2 KM ale oryginalnie w Jawach ma 3,5 KM (doświadczony mechanik może podnieść osiągi nawet do 4,5 KM). Ograniczenie jest spowodowane stanem polskiego prawa w okresie produkcji tego modelu (motorowery nie mogły przekraczać prędkości 45 km/h, więc stworzono wersję zdławioną silnika poprzez przeprojektowanie między innymi: zębatki przy tylnym kole o zwiększonej średnicy tak by pomimo najwyższego momentu obrotowego przewidzianego dla silnika motorower nie osiągnął większej prędkości co za to innych powinno ucieszyć z uwagi na zwiększoną przez to moc szczególnie widoczną podczas ruszania.

Produkcję tego motoroweru Zakłady Rowerowe Romet prowadziły w latach 1983-1990. Konstrukcja została oparta na modelu 50-T3 wyposażonego w silnik produkcji Zakładów Metalowych Dezamet, motoroweru którego produkcję wstrzymano.

Wobec dużego popytu w Polsce na motorowery dwuosobowe i braku odpowiedniego polskiego silnika, do produkcji motorowerów dwuosobowych zastosowano silnik Jawa. Dostosowano konstrukcję ramy i innych elementów do tego silnika, który nie bardzo pasował do kształtu i stylizacji motoroweru. Poziomo usytuowany cylinder z gaźnikiem nad cylindrem, duży tłumik szmerów ssania umieszczony nad silnikiem i połączony gumowym łącznikiem z gaźnikiem oraz duże koło łańcuchowe przy tylnym kole, nie nadają temu motorowerowi nowoczesnego wyglądu. Poważną wadą tego motoroweru jest brak kierunkowskazów (wadę można zlikwidować wykonując własną instalację dla kierunkowskazów której projekt i instrukcja budowy jest obecnie dostępna na różnych forach motorowerowych, choć aktualne przepisy tego nie wymagają. Jest to niedrogi motorower jak na owe czasy - od 50 do nawet 1000 zł. Jest obecnie popularny wśród młodzieży.