Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-10T20:46:52+01:00
Drogi oddechowe obejmuja jame nosowa, gardlo, krtan, tchawice, oskrzela glowne, ktore wchodza do parzystych pluc. Kazde pluco zamkniete jest w jamie oplucnej, ktorej wilgotna powierzchnia zmniejsza tarcie pomiedzy plucami a tchawica pierwotna podczas oddychania. Wdychane powietrze dostaje sie do nosa, tam ulega ogrzaniu, nawilzeniu i oczyszczeniu. W jamie nosowej znajduje sie uniesione pole wechowe. Jama nosowa laczy sie z gardlem. Zgardla powietrze dostaje sie do krtani - jest to narzad zbudowany z chrzastek, wiazadel i miesni, ktore umozliwiaja wydawanie dzwiekow. wejscie do krtani ograniczone jest naglosnia. W krtani znajduja sie struny glosopwe. Z krtani powietrze przechodzi do tchawicy-splaszczona sprezysta rura wzmocniona chrzastkami. W klatce piersiowej tchawica rozgalezia sie na 2 oskrzela glowne o takiej samej budowie. Oskrzelami powietrze dostaje sie do pluc.
Pluca sa pecherzykowatymi narzadami o platowej budowie. Z kazdego z platow dochodzi rozgalezienie oskrzeli glownych, kazde dzieli sie na coraz drobniejsze oskrzeliki, najdrobniejsze koncza sie pecherzykami plucnymi, ktore stanowia czynna powierzchnie wymiany gazowej
Wydech jest aktem biernym, rozluznienie miesni oddechowych powoduje ze klatka piersiowa i pluca powraceja do normalnych rozmiarow.
3 3 3
2010-01-10T21:16:24+01:00
Rola układu oddechowego:
-umożliwia wymianę gazową
-pobiera i doprowadza powietrze do płuc skąd krew zabiera tlen, aby rozprowadzić go po całym organizmie.
Układ oddechowy człowieka zbudowany jest z dróg oddechowych:
a) Jama nosowa- dzięki rzęskom oczyszcza, nagrzewa i nawilża wydychane powietrze
b)Gardło to odcinek wspólny dróg oddechowych z układem pokarmowym
c)Krtań - zbudowana jest z kilku chrząstek połączonych stawami i wiązadłami, jej wejścia osłania chrząstka zwana nagłośnią.
d)tchawica - ma kształt elastycznej rury w kształcie podkowy połączonych wiązadłami, oczyszcza wdychane powietrze
e)oskrzela - prawie i lewe są rozgałęziami tchawicy doprowadzają powietrze do płuc.
1 1 1