Opisz swoją wigilię

PILNIE POTRZEBNE ZADANE NA JUTRO!!!

1. Przygotowanie do wigili
2. Zaangażowanie domowników
3. Sporządzenie potraw wigilijnych
4. Nakrywanie do stołu
5. Uczestnicy (uwzględnienie strojów)
6. Czytanie fragmętu Ewangeli
7. Dzielenie się opłatkiem
8. Spożywanie posiłków
9. Atmosfera, nastró, śpiewanie kolęd
10. Własne refleksje

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-10T23:17:57+01:00
U mnie w domu przygotowania do wigilii idą wielką parą, gdyż zjeżdża się cała rodzina. Już dwa dni wcześniej pieczemy z mamą pyszne placki, a w dniu wigilii pomagam mamie w przygotowaniu potraw. Bo jest ich przecież 12. Zaangażowanie domowników i rodziny która się zjeżdża jest bardzo duże bo w końcu muszą ubrać na dworze choinki i dom w kolorowe światełka. No i najważniejsze choinkę która przecież jest bardzo ważna bo pod nią znajdują się prezenty.;);)
Oczywiście gdy nakrywamy do stołu to zawsze jest jedno wolne miejsce dla gościa który by zawsze mógł przyjść i znaleźć przy nas jedna wolne miejsce. Strój oczywiście jest uroczysty czyli galowy.
Fragment ewangelii czyta najstarsza osoba z naszej rodziny czyli dziadek, każdy jest w słuchany jak on czyta. W końcu jest to modlitwa. Po modlitwie dzielimy się opłatkiem, każdy sobie składa serdeczne życzenia, zawsze przy tym jest dużo śmiechu;)
Gdy już zasiadniemy do wigilijnego stołu to nikt nie może wstać i wyjść poza mamą która podaje potrawy, zawsze jest posiłków 12 bo było dwunastu apostołów . Oczywiście po wigilii wszyscy z chęcią śpiewają kolędy, bo wiedzą że przyjdzie gwiazdka z prezentami;) Bardzo lubię moją rodzinną wigilie lubię gdy jest cała moja rodzina. Koniec