Odpowiedzi

2010-01-11T07:41:35+01:00
Mendel Gdański podejmuje tematykę niezwykle aktualną w końcu XIXw ,a mianowicie problem asymilacji mniejszości narodowych.
Postawęantysemicka w utworze przedstawia Zegarmistrz,który wprawdzie nie stoi w tłumie napastników, a nawet przychodzi do Mendla aby go ostrzec, jednakże to właśnie z jego ust padają niemal wszystkie stwierdzenia antyżydowskie.
Zachowanie tłumu "tłumaczy" poniekąd stan upojenia alkoholowego i młody wiek-mowa o Wyrostkach. Natomiast na wytłumaczenie Zegarmistrza nie ma nic.
Jednym z powtarzających się stwierdzeń jest to że Zyd zawsze Zydem. Zdanie to doskonale ukazuje sereotypowy obraz Zydów, który funkcjonował w owym czasie.(Mówi sie o wielkiej liczebnosci rodzin żydowskich, o chciwosci, dorobkowiczowskich zapatrywaniach, a nade wszystko o chciwosci). Absurdalność wszystkich tych zarzutów obala Mendel co jednak ani na chwile nie zmienia postawy Zegarmistrza. Na jego przykładzie konopnicka pokazuje,że tylko glupiec może tkwić w takich stereotypoowych przekonaniach. Podkreśla także niebespieczne zastanie i trwałośc takich poglądow.

Inna postawe antysemicka prezentuje tłum bliżej nieokreslonych ludzi, który odurzony alkoholem rabuje i nisczy sklepy i domy żydowskie. ukazuje tu Konopnicka niebezpieczeństwo jakie niesie ze soba psychologia tłumu .Widać jak uprzedzenia rodza sie z niezrozumienia. Pełna godności postawa Mendla zostaja uznana za przejaw arogancji i buty.
Najstraszliwszym wnioskiem jest jednak ten, że tego typu zachowania sa niejako funcjonujacy wzorzec. O trym ,że nie sa to postawy stałe świadczy sprzeciw studenta -zniecheceni uczestnicy tłumu zrezygnowali(porzucili swoja "misję").
świadczy to o stępieniu moralnym tych ludzi, ktorzy biorą czyjś obiegowy sąd za swój własny nie poddając go wczesniej żadnej refleksji. W ten sposób Konopnicka ukazuje że postawa antysemicka cechuje ludzi małych.


Mam nadzieje ze pomogłam ;)
1 5 1