Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-11T13:00:53+01:00
Bezpieczeństwo w sieci. Internet od jakiegoś czasu stał się dla świata pewnego rodzaju rozrywką. Składają się na nie blogi, komunikatory, strony z muzyką i krótkimi filmikami, gry i wiele wiele innych. Ale nie służy tylko do zabawy. Dla sporej części ludzkości jest przydatny w pracy, staje się użyteczny kiedy my, młodzi uczniowie mamy problem z dodatkową pracą na lekcje itp. Jednak by móc z tego korzystać bezpiecznie, musimy się wystrzegać zagrożeń płynących z sieci. Jest mnóstwo hakerów, którym zależy na tym, aby zniszczyć nasz komputer, ukraść dane z dysków itd. Możemy tu wymienić:
• Phishing- jest to sposób na kradzież poufnych informacji,numerów kart kredytowych. Złodzieje zazwyczaj zakładają strony przypominające te rzeczywiste, prawdziwe, których firmy istnieją. Zdarza się, że ktoś przyślę nam przyśle maila z prośbą o uaktualnienie danych. A my nie zwracając uwagi na podany adres, wysyłamy z nadzieją, że wszystko pójdzie dobrze. A tymczasem dane stają się własnością złodzieja, co ma swoje nieprzyjemne konsekwencje w przyszłości.
• Malware- wirusy! wirusy! wirusy! malware to złośliwe oprogramowanie, wszystko co jest w stanie wyrządzić krzywdę naszemu komputerowi. Zanieczyszczają komputer do tego stopnia, iż po jakimś czasie nie nadaje się on do użytku. Bardzo łatwo da się zauważyć, że do systemu przedostały się wirusy. Szybko spowalnia się praca, mamy problemy z uruchamianiem programów, występują błędy, znikają pliki oraz foldery, często się zacina, a przy łączu z Internetem 1mb/s, możemy stwierdzić, że ,,zmniejszyło’’ się ono do 254 kb/s.
• Nielegane programy-często pobierane przez internautów(piractwo!) zawierają złośliwe wirusy opisane w poprzednim punkcie.
• Spyware- programy, których celem jest szpiegowanie zainfekowanego komputera, a następnie kradzież danych z komputera.

Co robić?

• Należy odłączyć komputer od Internetu.
• Jeśli komputer podłączony jest do sieci lokalnej, należy ją odłączyć.
• Jeśli nie można uruchomić komputera z dysku twardego (błąd przy starcie), należy spróbować uruchomić system w trybie awaryjnym lub przy użyciu dysku startowego systemu Windows.
• Przed podjęciem jakiejkolwiek czynności należy skopiować wszystkie ważne dane na dysk zewnętrzny (dyskietkę, płytkę CD, pamięć flash itd.).
• Należy zainstalować program antywirusowy, jeśli nie jest on jeszcze obecny w systemie.
• Należy pobrać najnowsze uaktualnienia antywirusowych baz danych. W miarę możliwości nie należy pobierać baz przy użyciu zainfekowanego komputera, lecz skorzystać z komputera znajomego lub znajdującego się w biurze, itp.
mam nadzieję że pomogłam:)
1 5 1