Odpowiedzi

2009-09-24T14:50:52+02:00
Fasolka Szparagowa-gatunek roślin jednorocznych należący do rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. W Polsce wyłącznie jako roślina uprawna (bardzo rzadko jako efemerofit).Łodyga
Słabo rozgałęziona, w dolnej części zdrewniała, osiąga wysokość 25 - 60 cm u odmian karłowych, 60 - 120 cm u odmian biczykowych o łodydze płożącej, 2 - 3 m u odmian tycznych, które owijają się wokół podpór.
Liście
Pierwsze dwa są całobrzegie, następne trójlistkowe, barwy jasno- lub ciemnozielonej, w zależności od odmiany.
Kwiaty
Motylkowe, zebrane w grona po 2-8 sztuk, które wyrastają z kątów liści po 40-60 dniach od siewu. Są one barwy białej, lila, fioletowej lub czerwonej (w zależności od odmiany).
Owoce
Wydłużone strąki.
Korzeń
Palowy, sięga na głębokość 100-110 cm, jest silnie rozgałęziony w wierzchniej warstwie gleby. Ma małą zdolność regeneracji, dlatego źle znosi przesadzanie. W symbiozie z fasolą współżyją bakterie Rhizobium phaseoli, tworzące na korzeniach brodawki korzeniowe, bakterie te wiążą azot atmosferyczny, z którego korzystają również rośliny.

Groszek-rodzaj roślin zielnych z rodziny bobowatych (motylkowatych). Należy do niego ponad 150 gatunków występujących w strefie umiarkowanej półkuli północnej, w Afryce i Ameryce Południowej. W Polsce 15 gatunków (nie licząc efemerofitów).Łodyga
Prosta lub pnąca się.
Liście
Pierzaste.
Kwiaty
O szerokiej skali barw, o budowie typowej dla kwiatów motylkowych.
2009-09-24T16:28:53+02:00
Fasolka szparagowa i groszek należą do rodziny roślin bobowatych, które pochodzą między innymi z Ameryki Południowej. Obie rośliny łączy to, że posiadają owoce w formie strąku.
Owoce fasolki szparagowej są wydłużone.W ich wnętrzu znajdują się liczne podłużne nasiona, których wielkość jest zależna od wielkości strąku. Fasolka szparagowa występuję w różnych odmianach, lecz najbardziej jest znana fasolka żółta i zielona.
Natomiast owoc grochu występuję w postaci podłużnej torebki. Zawiera kilka niewielkich okrągłych nasion. Owoc grochu wraz z nasionami jest w całości w kolorze zielonym.
Obie te rośliny są wykorzystywane do celów spożywczych jako warzywo i cieszą się dużym powodzeniem wśród konsumentów, ze względu na swój niepowtarzalny smak i zawartość dużej ilości białka.