Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-11T14:20:18+01:00
A tutaj masz bohaterów i cechy

ZENEK WÓJCIK- tajemniczy, odważny, emocjonalny, pochopny.
ULA ZALEWSKA- cicha, tajemnicza, dobra, opiekuńcza, wrażliwa, emocjonalna, dyskretna, wrażliwa.
PESTKA UBYSZÓWNA- wesoła, koleżeńska, roztrzepana, pyszna, pewna siebie.
MARIAN PIETRZYK- trochę dziecinny, odważny pomocny, konsekwentny, rozsądny, cichy, rozważny.
JULEK- wesoły, trochę bardziej dziecinny od Mariana, ufny, naiwny.
Zenek Wójcik

Mieszkał we Wrocławiu z ojcem, jego matka nie żyła. Zdecydował się na porzucenie domu, bowiem ojciec pił, nie żywił wobec syna żadnych cieplejszych uczuć, odrzucał go. Stało się to przyczyną tragedii chłopca, który zdobyła się na odwagę opuszczenia domu i samotnej wędrówki w poszukiwaniu wuja. Zenek zawsze był odważny, czego dowodził codziennym postępowaniem. Umiał też zdobyć się na czyn wręcz bohaterski, ratując dziecko. Odwadze towarzyszyła samodzielność i zaradność. Był chłopcem wysokim, sprawnym fizycznie, niezmiennie imponował rówieśnikom. Miał 16 lat.
Bohater ,,Tego Obcego? był skryty, zdecydowanie małomówny, nieufny wobec ludzi, nawet dla najbliższych przyjaciół bywał opryskliwy. Jednak stanowiło to tylko pewien rodzaj maski- nie chciał przed nikim odkrywać swojego nieszczęścia, jakby wstydził się tego, co zaszło między ojcem a nim. Po,, maską? ukrywał się chłopiec wrażliwy, zdolny do wyższych uczuć, tęskniący za rodzinnym szczęściem. Ktoś zawsze ambitny, pracowity, wręcz uparty.
Naturalnie, samotna wędrówek sprzyjała i rozwojowi cech negatywnych chłopca. Przyjmował on pozę dorosłego, twardego mężczyzny, rozumiał ją jednak opacznie. Z pewnością negatywne cechy Zenka rozwinęły się za sprawą jego ojca, braku miłości i rodzicielskiej opieki.


Ula Zalewska

To dziewczyna bardzo wrażliwa, zastanawiająca się nad każdym swoim czynem, słowem, skłonna do refleksji, przestrzegająca przyjętych form moralnych. Ula była zdolna do poświęceń dla przyjaciół.
Z całej załogi Ula była osobą pozornie najmniej praktyczną, zaradna, za to najbardziej refleksyjną, o najbogatszym życiu wewnętrznym. Jej psychikę (podobnie jak w przypadku Zenka), ukształtowało życie rodzinne, dziewczyna była pół sierotą, nie miała matki, latami wychowywała się również bez ojca. Do ostatniego miała stosunek zdecydowanie negatywny, nieufny. Dopiero w końcach powieści nastąpił przełom w stosunkach córki z doktorem. Ojcowska miłość, oparcie były Uli niezwykle potrzebne.

Pestka Ubyszówna

Przyjaciółka Uli ale bardzo od niej różna. Kochana przez rodziców starających się o nią dbać, właściwie ją wychowywać. Była dziewczyną nie przeciętnie, ładną, zgrabną, pewną siebie. Zaradna, niekiedy zachowywała się niczym chłopak, była ambitna, nie godziła się z porażkami. W Olszynach przebywała z matką, z którą nie często odnajdowała wspólny język, niemniej zawsze mgła liczyć na jej pomoc.


Marian Pietrzyk
Niezmiennie próbował być wzorem dla Julka, swego młodszego kuzyna. Był chłopakiem mądrym uczciwym, rozsądnym, poważnym, umiejącym przyznać się do błędów. Można było na nim polegać, traktować jak przyjaciela.

Julek Miler

Z dziecinną naiwnością podziwiał Zenka, którego uważał za godny naśladowania wzór. Jego dziecinne, emocjonalne pomysły często musiał temperować jego kuzyn Marian
1 5 1
2010-01-11T14:26:53+01:00
Sytuacja rodzinna:
Ula Zalewska jest wychowana przez ciotki, ponieważ jej rodzice rozwiedli się jak ona była małą dziewczynką. A kilka lat po rozejściu się jej rodziców zmarła jej mama. W Olszynach mieszka jej ojciec, który jest lekarzem. Dziewczynka ma do niego wielki żal, że zostawił ją i matkę dla innej kobiety i zerwał z nią kontakt. Dopiero jak zmarła jego druga żona zaprosił Ule na wakacje do Olszyn. Choć tak naprawdę pisał do niej listy, lecz ciotki chowały je, bo nie chciały żeby ona utrzymywała z ojcem kontakt.

Wygląd zewnętrzny:
Ula jest dziewczynką wysoką, zgrabną i smukłą. Ma zielone oczy i jest ładna.

Sprawności i umiejętności:
Potrafi się zająć domem, pracowita, umie udzielić pierwszej pomocy

Cechy charakteru:
Nie lubi się zwierzać, ponieważ próby opowiedzenia przyjaciółce o sobie kończą się niepowodzeniem. Pestka słuchając myśli o czymś innym. To bardzo onieśmiela dziewczynkę, a poza tym bardzo trudno jest jej mówić o swoim nieszczęściu.Delikatność i urok osobisty zjednują Uli przyjaźń Zenka to właśnie ją obdarzył zaufaniem i jej powierzył swoje sekrety. Jest bardzo małomówna, skryta i nieśmiała
Ula jest bardzo dobra i opiekuńcza. Opiekowała się psem Dunajem i pracowała u pana Józiaka, żeby oddać pieniądze przekupce, które ukradł Zenek.

Ocena postaci:
Ula jest dziewczynką, która ma bardzo trudne życie. Ale na szczęście pogodziła się z ojcem i wszystko sobie wytłumaczyli.
1 5 1