Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-11T14:42:13+01:00
Termometr cieczowy to rodzaj termometru wynaleziony w 1592 roku. Składa się z kapilary* szklanej, wewnątrz której panuje próżnia, skali oraz zbiornika z cieczą, którą może być rtęć lub alkohol.

*bardzo cienka rurka, tak cienka, że praktycznie cała ciecz przepływająca przez nią znajduje się w polu oddziaływania sił związanych jej ściankami i cieczy bezpośrednio przylegającej do ścianek

termometr cieczowy – wykorzystuje zjawisko rozszerzalności cieplnej cieczy (przeważnie rtęci albo alkoholu)

Termometr cieczowy składa się z pojemniczka na ciecz połączonego z bardzo cienką rurką tzw. kapilarą oraz skali(dzięki której możemy odczytać ile wynosi temperatura, którą mierzyliśmy). Niewypełniona cieczą część kapilary jest opróżniona z gazów i zatopiona od góry, aby ciecz z termometru nie wyparowała, albo się nie wylała. Podczas ogrzania słupek cieczy w rurce termometru podnosi się, a po ochłonięciu opada. W budowie tego typu termometrów wykorzystano rozszerzalność cieczy.Taśma bimetalowa jest płaska, pod wpływem wzrostu temperatury taśma bimetalowa wygina się w kierunku metalu biernego.

Zjawisko rozszerzalności ciał stałych ma szerokie zastosowanie. W różnego rodzaju urządzeniach wykonuje się taśmę bimetalową, jest ona wykonana z połączonych ze sobą pasków dwóch różnych metali, najczęściej inwaru i mosiądzu.

Podczas ogrzewania tekij taśmy część wykonana z mosiądzu rozszerza się bardziej niż część wykonana z inwaru. Skutkiem tego jest wygięcie taśmy bimetalowej.

Taka taśmę wykorzystuje się ,min. w piecykach gazowych, w żelazku lub piecyku elektrycznym.

daj mi maksa,ok?;)))

68 4 68