Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-11T15:48:35+01:00
Na polecenie guślarza zostają zasłonięte okna i pogaszone świece.Rozpoczyna się wywoływanie duchów. Guślarz wzywa dusze przebywające w czyścu, obiecuje im ofiare, zapewnia ,
że są przez zgromadzonych oczekiwane. Pod sklepieniem kaplicy pojawiają się dwa trzepoczące skrzydełkami aniołki, dwoje dzieci. Dziewczyna to Rózia, chłopiec zaś jest Józiem - sam informuje o tym wiejskie kobiety. Przybyli na Ziemię z raju , gdzie mają wszystko , ale nudzą się i lękają , iż została przed nimi zamknięta droga do nieba. Guślarz pyta dusze dzieci o to , czego potrzebują , by dostać się do nieba. Józio o nic nie prosi, niczego nie chce.Jedynie opowiada , że jego życie upłynęło na zabawie , ani przez chwilę nie pracował , nie było mu również dane doświadczyć smaku goryczy . A kto go nie zna , zgodnie z wolą bożą , nie może też poznać smaku niebiańskiej słodyczy. Guślarz i chór odsyłają dzieci do Raju , proszą , by ich nie niepokoiły . Dają im dwa ziarnka gorczycy stanowiące symbol cierpienia - ma to zapewnić Józiowi i Rózi odpust.
20 3 20
2010-01-11T15:50:23+01:00
Guślarz zaprasza na ucztę. Następnie spala kłaczek lnu. Ukazują się dzieci - Rózio i Józia. Twierdzą, że choć dobrze im w raju, to jednak dręczy ich nuda i twoga. Nie przyfrunłęy te duszyczki na biesiadę, ale proszą o dwa ziarnka goryczy. Mowia, ze wedlug bozego rozkazu kto nie zaznal goryczy ni razu ten nie dozna slodyczy w niebie. Duszyczki otrzymuja to, co chcialy i odlatuja ; ))
44 4 44