1.Czy kolega po dłuższym wąchaniu pojemników z olejkiem miętowym,rumowym, cytrynowym, potrafi wymienić i rozróżnić zapach? Zapisz wniosek i przeprowadzone doświadczenia.


2.Czy z zaciśniętymi nozdrzami i zamkniętymi oczami kolega odróżni smak podawanych pokarmów (np.jabłka, cwbuli, ziemniaka) ? Wyjaśnij wynik doświadczenia.3.Jakie znaczenie w naszym życiu ma odczuwanie zapachów i smaków? Uzasadnij odpowiedź.4.Jakich informacji o otoczeniu dostarcza nam zmysł dotyku?SĄ TO ŁATWE ZADANIA!
SZYBKO PROSZĘ O POMOC. ;]

POZDRAWIAM! ;*

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-11T16:46:25+01:00
1. Doświadczenie wiadome. Koledze dajesz do wąchania olejki. Obserwacje: po dłuższym czasie przestanie rozróżniać zapachy.

Wniosek: Zapach wyczuwamy ok 30 sekund, później przestajemy rozróżniać zapachy, bo zmysł węchu "męczy się".

2. Nie, ponieważ zmysły smaku węchu i wzroku współdziałają ze sobą.

3. Odczuwanie smaków i zapachów ma duże znaczenie w życiu człowieka. Pozwala rozkoszować się jedzeniem i np. perfumami. Ostrzega też, że jakiś pokarm jest zepsuty, coś jest z nim ''nie tak" - wpływa na zachowanie zdrowia (np. uniknięcie przez to zarażeniem bakteriami, biegunek)

4. Zmysł dotyku dostarcza nam informacji o otoczneniu takich jak np. jego temperatura. Ostrzega, że coś jest gorące lub zimne. Pozwala zbadać kształt przedmiotów.

1 5 1