Wyjasnij dlaczego:
a) metan stanowi duze zagrozenie dla pracujacych pod ziemia gornikow.
b) nalezy sprawdzac szczelnosc instalacji gazowych w mieszkaniach.
c) do gazu ziemnego w instalacjach gazowych dodawane są substancje zapachowe.
d) spód garnka w czasie gotowania pokrywa sie czasem sadzą.

2

Odpowiedzi

2009-09-24T16:48:37+02:00
Co do pkt A) i B) to właściwie się zgadzam z poprzednią odpowiedzią. A jeżeli chodzi o

C) Odp. Do gazu ziemnego dodaje się substancje zapachowe gdyż jest on bezwonny i w razie wycieku nie wiedzielibyśmy o nim.

D) Odp. Spód garnka czasem pokrywa się sadzą, gdyż jest ona produktem niecałkowitego spalania gazu ziemnego, gdy w powietrzu znajduje się niedostatecznie duża ilość tlenu.
26 3 26
  • Użytkownik Zadane
2009-09-24T17:02:35+02:00
Wyjaśnij dlaczego:
a) metan stanowi duże zagrożenie(jest bezwonny i trudno go wyczuć) dla pracujących pod ziemia górników, ponieważ bardzo często występuje w kopalniach węgla kamiennego i tworzy z powietrzem mieszankę wybuchową.

b) należy sprawdzać szczelność instalacji gazowych w mieszkaniach, gdyż zdarzają się wybuchy spowodowane zmieszaniem się gazu z nieszczelnej instalacji z powietrzem (wybuch najczęściej powoduje iskra lub zwarcie w przewodach elektrycznych).

c) do gazu ziemnego w instalacjach gazowych dodawane są substancje zapachowe (gaz ziemny jest nawaniany), aby można było wyczuć jego obecność w powietrzu (charakterystyczny zapach to ostrzeżenie o ulatniającym się gazie).

d) spód garnka w czasie gotowania pokrywa się czasem sadzą, ponieważ gazem ziemny łączy się z powietrzem ubogim w tlen(spalanie niecałkowite).
35 4 35