Odpowiedzi

2010-01-11T16:36:26+01:00
Większość pecetów i notebooków jest sprzedawana z preinstalowanym Windows XP Home Edition. W odróżnieniu od XP Professional ta wersja systemu nie zapewnia szyfrowania plików metodą EFS (Encrypting File System). Gdyby do twojego komputera dostał się haker, gdyby twój komputer padł łupem złodzieja lub gdybyś zgubił notebook, osoby trzecie mogłyby bez większego wysiłku uzyskać wgląd do twoich osobistych danych. W największe tarapaty popadniesz, jeśli w komputerze były zgromadzone poufne dane lub dokumenty służbowe.

Jest wiele bezpłatnych narzędzi łatwych w obsłudze i doskonale nadających się do szybkiego, codziennego szyfrowania zasobów dyskowych. W odróżnieniu od komercyjnych, drogich pakietów zapewniają przejrzysty interfejs. Zamiast okien pękających w szwach od zbędnych funkcji mają smukłą budowę i są obsługiwane intuicyjnie.

Szyfrując dane za pomocą programu TrueCrypt, masz do dyspozycji kilka algorytmów: AES, Blowfish, Twofish, Cast5, Serpent i Triple DES. Stosując je kaskadowo, czyli łącząc co najmniej dwie metody szyfrowania, możesz jeszcze lepiej zabezpieczyć dane. Cechą szczególną metod zabezpieczających używanych przez TrueCrypt jest własna koncepcja systemu plików w napędach wirtualnych. Dzięki niemu agresor nie wykryje, że w napędzie znajdują się zaszyfrowane dane - nawet wtedy, gdy będzie badał plik kontenera edytorem dyskowym lub innymi specjalistycznymi narzędziami. Program rozmieszcza liczby losowe w całym kontenerze, czyli także w obszarach niezawierających danych. W ten sposób zmyli intruza, który właśnie w nich będzie poszukiwał zaszyfrowanych zasobów.

Aplikacja TrueCrypt nadaje się nawet do chronienia danych zapisanych na nośnikach wymiennych, takich jak kieszonkowe dyski USB czy choćby karty pamięci. W trybie Traveller Mode możesz uruchamiać ją bezpośrednio z takiego nośnika bez uprzedniego instalowania. Ponadto można ją stosować nawet na startowych płytach CD i DVD.
1 1 1