Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-11T17:01:27+01:00
My name is Ania. I'm 16 years old. I'm going to became an footballer in the future.
I like footbal. I like very much watch match football. I always play football in training with my mates. My favourite footballer is Kaka. He plays very well. Kaka plays in very good club. He plays in AC Milan. I try to play such as he. I'm going to play in very good club in the future. I try to train as much as possible. Footballer earns a lot of money. I take part a football competitions. I want to train with very good footballer. I train a lot.
I hope that my plan fulfill. I went to became footballer and play in very good club with good footballer very much.
1 2 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-11T17:06:43+01:00
In the future I'd like to become a doctor. It's my dream. I'd like to help other people, to fight illness, and what's more to help create new medicines or vaccines. In order to achieve one's purpose I must go with the high raised head, a lot of to learn. I want to go for good studies. Later to go to the internship, and then maybe even to open the own clinic, or a health centre. I'd like to help like of the largest number of people which need this help. Irrespective of whether somebody is wealthy, poor or homeless. I'm not looking at intrinsic values. Important what man is. For it I want to help and to treat people.

W przyszłości chciałabym zostać lekarzem. To jest moje marzenie. Chciałabym pomagać innym ludziom, zwalczać choroby, a nawet pomagać w tworzeniu nowych leków albo szczepionek. By osiągnąć swój cel muszę iść z wysoko podniesioną głową, bardzo dużo się uczyć. Pragnę pójść na dobre studia. Później iść na staż, a potem może nawet otworzyć własną klinikę, albo ośrodek zdrowia. Chciałabym pomóc jak największej ilości osób, którzy tej pomocy potrzebują. Bez względu na to czy ktoś jest zamożny, biedny lub bezdomny. Nie patrzę na wartości materialne. Ważne jaki jest człowiek. Dla tego pragnę pomagać i leczyć ludzi.