Odpowiedzi

2010-01-11T18:51:29+01:00
1.
Porosty są złożone ze strzępek grzyba i komówrek glonu. Glony wytwarzają substancje organiczne, którymi się dzielą z grzybami, a grzyb daje glonom schronienie i wodę. Co za tym idzie porosty są jakby samowystarczalne. Są bardzo odporne na czynniki środowiska : suszę, wusokie i niskie temperatury, mogą żyć w arunkach ubogich w związki organiczne.
2.
porosty wykorzystuje się do oceny stopnia zanieczyszczenia środowiska, ponieważ są bardzio wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza. Są one najlepszymi bioindykatorami (wskaźnikami) czystości powietrza.

W miejscach o ogromnie dużych zanieczyszczeniach nie ma w ogóle porostów. W strefach o bardzo dużym zanieczyszczeniu, lecz mniejszym niż poprzednio występuje porost w miarę odporny - misecznica proszkowata. W strefach o dużym zanieczyszczeniu występuje paznowkietnik osytrygowy. Pustułka pęcherzykowata występuje w miejscach o umiarkowanym zanieczyszczeniu. Mąklik otrębiasty w strefie małego zanieczyszczenia. Brodaczka występuje w trenach o bardzo małym zanieczyszczeniu, a granicznik płucnik w terenach z czystym powietrzem. Niestyty tego ostatniego jest bardzo mało w Polsce .

O_o ale się rozpisałam. Mam nadzieje, że pomoże :)
2 5 2