Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-11T17:29:11+01:00
Pierwsze przykazanie zakazuje czci fałszywych bogów. Dla chrześcijanina oznacza to - wezwanie do niezachwianej wiary w prawdziwie wyzwalającego Boga i oddanie się Jemu. Fałszywymi i zniewalającymi nas bogami naszych czasów są: władza, dążenie do sukcesu i sławy, pieniądz.

Drugie przykazanie przestrzega, aby nie powoływać się fałszywie na Pana Boga, aby nie nadużywać imienia Bożego. Nadużycie imienia Bożego polega na tym, że ktoś powołuje się na Niego, by w „Jego imieniu” szkodzić życiu i wolności innych.

Trzecie przykazanie napomina ludzi, aby nie zagubili się w wirze pracy, aby w dążeniu do wypełnienia swych codziennych obowiązków nie zapomnieli o Bogu. Każdego siódmego dnia winni brać udział w „odpoczynku Boga” Stwórcy, mieć czas dla Niego i dla siebie, poddać się Jego odradzającemu działaniu.

Czwarte przykazanie jest przestrogą: Naród, w którym młode pokolenie nie oddaje rodzicom należnej im czci, nie może trwać w swoim istnieniu.

Piąte przykazanie chroni przede wszystkim tych, którzy nie mogą się bronić. Zawiera nie tylko zakaz zabijania, ale również wezwanie do obrony praw wszystkich ludzi i do stworzenia bardziej humanitarnych warunków życia.

Szóste i dziewiąte przykazania zmierzają do tego, aby chronić przed zniszczeniem przez egoizm wspólnotę mężczyzny i kobiety, miłość małżeńską, które winny być odbiciem wierności Boga.

Siódme i dziesiąte przykazania wskazują, że uporządkowane i pewne stosunki własnościowe są bezwzględnym warunkiem współżycia ludzi. Bóg pragnie, aby ludzie mogli żyć w wolności. Dlatego dal im „Ziemię Obiecaną” - jakąś własność. W przykazaniach tych nie chodzi tylko o ochronę własności. Kto posiada jakąś własność musi nią sumiennie zarządza?. Wolno jej używać, ale nie nadużywać. Jest ona nie tylko dla niego samego, ale powinna służyć wszystkim ludziom.

Ósme przykazanie każe nam zrozumieć, że wszystko, co opiera się na fałszu i obłudzie, jest tymczasowe - nigdy nie stworzy trwałych wartości. A kłamstwo - potrafi przekreślić wolność i godność człowieka.

2010-01-11T17:33:08+01:00
1. Musze wiedziec ze mam tylko 1 boga i musze pozostac mu wierny
2. Nie moge wzywac boga w nie potrzebnych chcwilach mojego zycia. Na darmo
3. W niedziele i swieta mam chodzic do koscioła
4. Musze szanowac rodziców, pomagac im
5.Nie moga krzywdzic bliskich
6. musze dotrzymac czystosci do slubu itp.
7 nie moge krasc
8. Nie moge kłamac przed bliźnim
9 Nie zdradzac. ani nie prowokowac do zdrady
10. Nie moge posiadac nie swoich rzeczy (nie krasc)

P.S To badzo nie dobrze, ze tego nie umiesz :[
2010-01-11T17:34:04+01:00
1. Nie wolno wierzyć w innego Boga.
2. Nie wolno wymawiać słowa: Bóg nadaremno.
3. W każdą niedzielę i święta uczęszczał do Kościoła.
4. Szanuj swoich rodziców.
5. NIe wyrządzaj krzywdy innym.
6. Nie zdradzaj swoje małżonka z kimś innym.
7. Nie zabieraj tego co ma ktoś inny bez jego pozwolenia.
8. Nie oskarżaj kogoś bezprawnie, nie kłam.
9. NIe zabieraj współmałzonka drugiej osobie.
10. Nie ruszaj tego co nie TWoje.