Odpowiedzi

  • As6
  • Początkujący
2010-01-11T18:15:04+01:00
4. Wyjaśnij przysłowia związane z czasami saskimi.
Jedni do Sasa drudzy do Lasa :Na niekorzyść Augusta działała szlachta polska która ogłosiła jego detronizację. Szwedzi królem polski wybrali Stanisława leszczyńskiego . August II jednak się nie poddał nie oddał korony i zorganizował konfederację sandomierską która złożona była ze zwolenników Augusta. Zawarł sojusz z Piotrem I carem Rosji . Wojska rosyjskie weszły na wschodnie terytoria Rzeczypospolitej. W kraju zaczęła rozwijać się wojna domowa. Kraj został podzielony na zwolenników saskiego Augusta i Leszczyńskiego.
Za króla Sasa jedz pij i popuszczaj pasa: za czasów panowania króla Sasa panował dobrobyt szlachta niczym się nie przejmowała. W Polsce nie przejmowano się sprawami Ojczyzny lecz jedzeniem piciem i nieustającymi ucztami wszyscy się bawili winszowali. Król ciągle jadł i pasek swój popuszczał
2010-01-11T18:16:11+01:00
,,Jedni do Sasa, drudzy do Lasa" oznacza to (tak myślę) że człowiek, który nie zgadzał się z władzą królów Saskich, był prześladowany itd.
,,Za króla Sasa,jedz,pij i popuszczaj pasa" oznacza, że za królów Saskich można sobie było pozwolić robić wszystko co się chciało i nie było konsekwencji tych czynów. Oczywiście głównie odnosiło się to do szlachty ;d
Rozwinięcie zdania:
,,Liberum Veto" było główną przyczyną katastrofy dla przyszłości Polski również jak i rozkosze i konfederacje. Takie zachowanie szlachty zakończyło się dla Polski rozbiorem, po którym Polska zniknęła z mapy na 123 lata.