Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-11T19:21:01+01:00
Na podstawie składu i wartości odżywczej wszystkie artykuły żywnościowe można podzielić na grupy, z których każda jest dobrym źródłem jednego lub kilku składników odżywczych. Podział ten można przeprowadzić różnymi sposobami dzieląc produkty na 6, 7, 8, 9 lub 12 grup. Zapoznamy się z podziałem na 9 grup.

Pierwszą grupę stanowią produkty zbożowe, do których zaliczamy mąkę, kaszę, makarony, pieczywo. Produkty te są traktowane przede wszystkim jako źródło, ponieważ wszystkie zawierają duże ilości skrobi. Wartość odżywcza produktów z tej grupy zależy od gatunku ziarna zbożowego oraz od stopnia przemiału. Mało omielane kasze i razowy chleb mają bardziej urozmaicony skład chemiczny. Podczas mielenia usuwa się z ziarna warstwę aleuronową bogatą w witaminy z grupy B oraz składniki mineralne. Produkty zbożowe zawierają znikomą ilość tłuszczów, mało wapnia są źródłem niepełnowartościowego białka, nie zawierają witaminy C, D i A.

Pieczywo z mąki razowej zawiera dużo części niestrawnych w postaci błonnika. Ze względu na dużą zawartość siarki i fosforu produkty zbożowe mają właściwości zakwaszające.

Drugą grupę stanowi mleko i produkty mleczne, głównie sery i twarogi. Mleko jest produktem o wielostronnej wartości odżywczej, zawiera 3% pełnowartościowego białka, którego ilość w mleku odtłuszczonym prawie się nie zmienia. Tłuszcz w mleku występuje w postaci drobnoziarnistej emulsji, co wpływa na łatwiejszą strawność. W tłuszczu mleka występują witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, jak witamina A i witamina D. Mleko jest również dobrym źródłem witaminy B2, nieco mniej zawiera witaminy B1. W mleku oraz jego przetworach prawie nie występuje witamina C. Ze składników mineralnych w mleku na wagę zasługuje wapń, który występuje w znacznych ilościach. Mleko zalicza się do produktów odkwaszających.

Trzecią grupę stanowi mięso i ryby. Pod pojęciem mięso należy rozumieć wszystkie części jadalne tusz zwierząt rzeźnych, drobiu, dziczyzny i ryb, jadalne podroby oraz przetwory wykonane z tych produktów. W składzie chemicznym mięsa ilościowo przeważa woda, co jest przyczyną szybkiego psucia się tych produktów. Drugim składnikiem mięsa są białka o wysokiej wartości biologicznej.

Czwartą grupę produktów stanowią jaja. Praktyczne znaczenie w żywieniu i przyrządzeniu potraw mają jaja kurze. Skład chemiczny żółtka i białka jaja jest zróżnicowany. Masę żółtka stanowi, poza wodą, przede wszystkim białko o wysokiej wartości biologicznej, oraz tłuszcz. W tłuszczu tym są rozpuszczone wszystkie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witamina A, D, E, K. Witaminy rozpuszczalne w wodzie znajdują się w żółtku i białku. Wśród składników mineralnych zgromadzonych w żółtku przeważa fosfor, siarka, chlor. Jaja należą do produktów zakwaszających.

Piątą grupę stanowi tłuszcz. Tłuszcz występujący w maśle i śmietanie ma postać emulsji i należy do tłuszczów łatwo strawnych, do czego przyczynia się też niska temperatura topnienia tego tłuszczu.

Szóstą grupę produktów stanowią ziemniaki. W składzie chemicznym ziemniaków znajdujemy ilościowo najwięcej wody. Drugim składnikiem jest skrobia, najtańszy materiał energetyczny. W ziemniakach znajduje się około 2% białka o wysokiej wartości biologicznej. Ziemniaki są produktami odkwaszającymi, zawierają witaminę C, oraz niewielkie ilości witamin z grupy B. Witamin rozpuszczalnych w tłuszczach ziemniaki nie zawierają.

Do grupy siódmej zalicza się warzywa i owoce stanowiące dobre źródło witaminy C. Z warzyw do tej grupy zalicza się wszystkie warzywa kapustne, kapustę białą, czerwoną, włoską, brukselską, kalafiory, brokuły, oraz pomidory, paprykę, natkę pietruszki. Owocami najbogatszymi w witaminę C, są owoce jagodowe, a więc porzeczki czarne i czerwone, truskawki, poziomki, maliny, agrest, jagody czarne, oraz owoce cytrusowe. Warzywa i owoce z tej grupy dostarczają innych składników pokarmowych, których nie można zastąpić przez podawanie preparatów witaminy C kupowanych w aptece.

Ósmą grupę stanowią suche nasiona roślin strączkowych, takie jak groch, fasola, soja, bób. Praktyczne znaczenie w żywieniu ma przede wszystkim groch i fasola, gdyż są one bardzo w uprawie i spożyciu. Wspólną cechą wszystkich jadalnych suchych nasion strączkowych jest duża, sięgająca ponad 22%, zawartość białka. We wszystkich suchych nasionach roślin strączkowych występuje duża ilość skrobi i innych węglowodanów przyswajalnych, znacznie więcej niż w innych produktach znajduje się w nich witamin z grupy B, a gruba skórka okrywająca nasiona zawiera wiele błonnika. Groch, fasola, soja i bób mają wysoką wartość energetyczną, są jednak produktami ciężko strawnymi, działają wzdymająco.

Dziewiątą grupę stanowi cukier, słodycze, wysoko słodzone dżemy, marmolady i miód. Cukier, jako czysty węglowodan, jest tylko źródłem energii. Wysoko słodzone dżemy i marmolady wnoszą składniki mineralne produktów, z których zostały wykonane. W tej grupie najwyżej wartościowym produktem jest miód, który wprawdzie w znikomych ilościach, ale dostarcza składników mineralnych i niektórych witamin z grupy B.


wiem tylko tyle : ) mam nadzieję ze się przyda; )


25 2 25