Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-11T18:48:18+01:00
Kazimierz Iłłakowiczówna pisząc wiersz skupia się na przeżyciach żony Aleksego.Ukazuje jej cierpienia i rozterki po odejsciu meża.Wiersz ten mozemy przyrownac do sredniowiecznego dziela : "Legendy św.Aleksa".W legendzie polecano nam nasladowac wzor idealu swietego.Poprzez wyrzeczenia się przyjemności i umartwianie, ascetyczne życie, miał dostąpić zbawienia. W utworze Iłłakowiczówny odnajdujemy prawdę, że cena osiąganięcia świętości jest wysoka, nie dotyczy tylko św. Aleksego, ale również jego bliskich, pogrążonych całe życie w smutku i samotności.Dzieło to jest liryka bezposrednia,poniewaz podmiotem lirycznym jest zona sw. Aleksego wypowiadajaca sie w pierwszej osobie.Adresatem jej wypowiedzi jest mąż - św. Aleksy, co podkreślają ostatnie wersy każdej strofy: "O Aleksy". Żona oczekuje na powrót męża w samotności i bólu.
Jest to monolog,który posiadda 20 strof,skladajacych sie z 4 wersów. W pierwszych dwoch strofach autorka chce nam przekazac jak bardzo cierpi w samotnosciach zona i ,ze gotowa jest czekac nieograniczony okres czasu..Kolejne strofy informuja nas o tym,jak to zrozpaczona zona szuka swego meza.
Św. Aleksy jest wzorem ascety, który wybrał życie w ubóstwie, umartwianiu się.. Małżonka rozpoznaje w zmarłym żebraku swojego męża. W ostatniej strofie Aleksy zostaje porównany do mądrego rybaka: "Jako rybak mądry wszedłeś wczesnym rankiem z siecią na połów, powróciłeś z chwałą w tej siecie w chórze aniołów..."Porównanie to podkreśla, że św. Aleksy osiąga upragnione zbawienie i świętość.
W wierszu możemy odnaleźć archaizmy takie jak: "włosiennica",a takze odnajdujemy średniowieczny klimat.
Poetka chce nam przekazac,iz cena, jaką oddał św. Aleksy za zbawienie jest bardzo wysoka.
12 3 12