Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-11T19:06:03+01:00
Ostatnio przeczytałem książkę pt. \"Zemsta\". Akcja utworu, toczy się na przełomie wieku XVIII i XIX w zamku znajdującym się w Odrzykoniu. Tematem komedii była nieustanna kłótnia między Cześnikem a Rejentem, dotyczące muru granicznego. Ich walka z pozoru toczy się o majątek, ale w rzeczywistości jest zwykłą próbą postawienia na swoim.
W utworze występowały różne wątki. Jednym z nich była miłość Wacława i Klary. Zakochani spotykali się potajemnie, lecz początkowo szans na wspólne życie nie mieli z powodu nienawiści Cześnika- stryja Klary oraz Rejenta - ojca Wacława. Innym był wątek Papkina, w którym ukazano jego humorystyczną postać. Przedstawiał on siebie jako silnego i odważnego mężczyznę, a w rzeczywistości był zwykłym tchórzem. Równie jak treść utworu, ciekawa jest geneza jego powstania, Aleksander Fredro poślubił Zofię Skarbkowską, która w posągu wniosła połowę zamku w Odrzykoniu pod Krosnem. Przeglądając stare papiery, pisarz znalazł siedemnastowieczne akta procesów sądowych. Procesowali się dwaj właściciele zamku: Piotr Firlej i Jan Skotnicki. Ponieważ obaj mieszkali w jednym zamku, dokuczali sobie bez przerwy, tak jak Cześnik i Rejent. Tą autentyczną historię wykorzystał Fredro pisząc \"Zemstę\".
___Książka pt. \"Zemsta” wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Nastrój, który wystąpił w książce jest podobny do panującego w odchodzącej Polsce szlacheckiej. Książka mi się podobała, ponieważ jest w niej dużo komizmu i różnorodnej humorystyki. Lecz utwór ten również dostarcza czytelnikowi emocji, śmiechu i oczywiście dobrej zabawy. Jest także wielkim źródłem informacji historycznych. Cześnik i Rejent są żywymi pomnikami tamtej epoki. Dowiadujemy się przecież o jej języku, kulturze, ubiorach, sposobach zachowania się. Dzięki zabawnemu ukazaniu ludzkich charakterów i słabości uczy nas patrzeć na świat z optymizmem i uśmiechem.