Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-11T19:52:46+01:00
2010-01-11T19:55:48+01:00
Sądze ze moga byc np. bawełna, len, konopie
2 3 2
  • mikh
  • Rozwiązujący
2010-01-11T19:57:27+01:00
Daje dwie propozycje ale ta druga chyba lepsza bo sa przyklady


Rośliny - a potrzeby człowieka

W dzisiejszych czasach ludzie włączeni w nurt cywilizacji technicznej, często zapominają lub nie zdają sobie sprawy, jak bardzo są uzależnieni od wszelkiego rodzaju roślin. Ze względu na ogromną rolę , którą spełniają w życiu ludzkim, powinniśmy chronić rośliny oraz starać się wiedzieć o nich jak najwięcej .
Z setek gatunków roślin, każdy jest inny . Różnią się one liśćmi, wielkością, kolorem, a także rolą, którą odgrywają dla zwierząt, człowieka, innych roślin lub środowiska. Zależnie od gatunków, rośliny wykorzystywane są do różnych potrzeb. Niektóre umilają nam życie, ozdabiając nasze domy. Są między nimi pelargonie zaliczane do najstarszych roślin doniczkowych. Zdobią one nie tylko pokoje, ale i balkony mieszkań. Niektóre rośliny doniczkowe hodujemy dla kolorów i niepowtarzalnych kształtów: fiołek afrykański, fikus, paproć, pandaus, dracena i oczywiście kaktusy. Oprócz oryginalnych kształtów i pięknych kwiatów kaktusy chronią nasze oczy przed promieniowaniem.
Rośliny mają duże zastosowanie w medycynie . Niektóre glony dostarczają jodu stosowanego przy chorobach tarczycy, są składnikami leków przeciwko robakom pasożytniczym w przewodzie pokarmowym. Inne glony są wykorzystywane do leczenia ran oparzeniowych. Glony znalazły też zastosowanie przy schorzeniach przewodu pokarmowego np. biegunkach lub uciążliwych zaparciach. Są również źródłem agaru używanego w pracowniach naukowych do sporządzania pożywek stałych.
Duże znaczenie w medycynie mają również grzyby, gdyż używane są do wytwarzania antybiotyków takich jak penicylina. Z drugiej strony powodują choroby u ludzi (grzybica skóry) .
Do produkcji leków służą porosty akie jak płucnica islandzka, stosowana przy chorobach płuc, zaś mszaki wykorzystywane są do produkcji borowiny i do wyrobu leków. Wyciągi z torfu są także podstawowym składnikiem niektórych kosmetyków .
W lecznictwie wykorzystywane są także niektóre gatunki paprotników.
Kłączami paproci leczy się choroby gardła. Niektóre z paproci są silnie trujące. Grupą paprotników wykorzystywanych w lecznictwie są skrzypy. Odwary z liści skrzypu stosowane są w chorobach nerek, wspomagają gojenie się ran , łagodzą krwawienia z narządów wewnętrznych i stany zapalne.
Rośliny nagonasienne używane są do produkcji preparatów mających zastosowanie w kosmetyce. Kora i pędy drzew nagonasiennych np. sosny są materiałem do produkcji lekarstw. W medycynie wykorzystywana jest również żywica. Miejsca, na których rosną rośliny nagozalążkowe, stanowią tereny rekreacyjne i wypoczynkowe dla ludzi .
Rośliny okrytonasienne również znalazły zastosowanie w lecznictwie. Kora niektórych okrytozalążkowych zawiera substancje o działaniu identycznym jak kwas askorbinowy (główny składnik aspiryny). Występują w postaci ziół, sporządza się z nich napary. Niektóre rośliny okrytonasienne są trujące .


lub

1. WŁÓKNA NATURALNE
a) włókna roślinne
Włókna roślinne otrzymuje się z roślin włóknistych i roślin włóknodajnych – rośliny
które dostarczają naturalnych włókien do wyrobu tkanin, dywanów, mat, szczotek,
papieru, pilśni i filcu. Większość włóknistych roślin dostarcza także innych cennych
produktów, np.: tłuszczów. Obejmują ok. 2 tysięcy gatunków, z których
wykorzystuje się ok. 1 tysiąca.
Włókna otrzymuje się z:
- włosków na owocach i nasionach (bawełna, palma kokosowa),
- liści (agawa, len nowozelandzki, juka włóknista),
- łodyg (len, konopie, juta biała, juta kolorowa).
Do roślin włóknistych zalicza się:
- banan manilski,
- bawełna,
- juka włóknista,
- juta biała,
- juta kolorowa,
- konopie,
- len,
- len nowozelandzki,
- palma kokosowa i inne.
b) włókna zwierzęce:
Włókna uzyskiwane ze zwierząt. Przykładami włókien zwierzęcych są:
- wełna – okrywa włosowa owiec, kóz wielbłądów, lam i innych, zawiera włókna
(włosy) nadające się do przerobu.
- jedwab naturalny – tkanina z naturalnego włókna uzyskiwanego z kokonu
jedwabnika morwowego (Bomby mori – gatunek motyla nocnego
z rodziny jedwabnikowatych. Ciało duże, owłosione, kolor białawy.
Odżywia się liśćmi morwy. Kokony jedwabnika zbudowane są z niezwykle
długich nici, do 3 km z pojedynczego oprzędu o szczególnych
właściwościach fizycznych i wielkiej wytrzymałości).


2 3 2