Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-12T13:14:36+01:00
Zachód:

Przekształcenie 10 brygady kawalerii, która walczyła w Kampanii Wrześniowej, w I Dywizję Pancerną [choć tutaj raczej nadal mówimy o 10bk] w obronie Francji od 10 maja 1040 roku.
I Dywizja Pancerna gen. Maczka powstała w Wielkiej Brytanii. Do boju ruszyła na początku sierpnia 1944 roku. Brała czynny udział [no i przyczyniła się] w operacji "Totalize" czyli w zamknięciu dywizji niemieckich w kotle Falaise. Później rajd przez Francję. walki o Ypres, wyzwolenie Bredy [Holandia], na końcu walki o Wilhelmshaven [baza morska- maj '45]
Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich- dowódca gen. Kopański, utworzona we Francji. Walczyła aktywnie na Afrykańskim teatrze działań wojennych. [m.in. Obrona Tobruka] Później przekształcona w 3 Dywizje Strzelców Karpackich. Włączona do II Korpusu Polskiego gen. Andersa. Brała udział w inwazji na Włochy.
Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosaboskiego. Utworzona w Wielkiej Brytanii. Brała udział w operacji "Market Garden", jj zadanie polegało na zdobyciu i utrzymaniu miejscowości Driel. Chciano ją wykorzystać w trakcie Powstania Warszawskiego ale to już inna sprawa.
Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich gen. Zygmnunt Szyszko- Bohusz. Walki w obronie Narwiku, a także obrona Francji.

ZSRR
Armia gen. Andersa. Powstała na mocy umowy Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 [to, nie przypadek. Sowieci przegrywali i cofali się, więc potrzebny był im Polski rekrut] Powstała na początku roku 1942 i w marcu wyruszył pierwszy rzut [raczej uciekł/ewakuował się] do Persji, a później do Iraku [do wojsk brytyjskich]. Reszta wojsk ewakuowała się w maju. O ile mnie pamięc nie myli było to około 40 tys. żołnierzy i cywilów.

Armia Ludowa gen. Berlinga [stopień nadał mu Stalin. Skazany przez sąd Polski za dezercje na karę śmierci] Powstała na początku 1943, przy Związku Patriotów Polskich [komunistów tzw. integracjonistów- tak ich nazywał Berling [sic!]] Początkowo jedynie 1 dywizja, później Korpus. Wykrwawiła się w bitwie pod Lenino, później w trakcie Powstania Warszawskiego. Była marionetką w rękach Stalina, a także w rękach ZPP/PKWN.

Jeśli, jakieś pytanie, bądz ma to być obszerniej proszę o wiadomość! Bo to jest w ogromnym skrócie. Na pewno więcej mógłbym więcej powiedzieć o Armii Berlinga powołując się na jego wspomnienia [które są de facto bardzo zabawne]
1 5 1