Odpowiedzi

2010-01-11T21:19:01+01:00
Jestem wróżką, od lat patrzę na cierpiących ludzi, na płaczące zakochane osoby, na cierpiące matki, mające chore dzieci, na ludzi tracących pracę, na zdradzanych, cierpiących na miłość.
Moje pytania są następujące:
Czy mamy wolną wolę?
Czy żyjemy tylko raz?
Zapewniam Państwa,że wszystkie te pytania mają związek z eutanazją i po kolei będę zmierzać do zasadniczego tematu.
Pytanie pierwsze „Czy mamy wolną wolę”
Biblia List do Rzymian 13,1-2 „Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi. Nie ma, bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są zostały ustanowione przez Boga. Kto więc przeciwstawia się władzy przeciwstawia się porządkowi Bożemu”
Czyli nasze głosowanie, chodzenie do urn wyborczych to z góry ustalony plan.
Inny cytat: List do Rzymian 9,14-19 „No cóż na to powiemy? Czyżby Bóg był niesprawiedliwy? Żadną miarą! Przecież On mówi do Mojżesza: Ja wyświadczam łaskę, komu chcę i miłosierdzie, nad kim się lituję,
(Wybranie) wiec nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie. Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby pokazać na tobie moja potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi. A zatem komu chce okazuje miłosierdzie, a kogo chce czynie zatwardziałym”
Innymi słowy wszystko, co teoretycznie jest naszym wyborem, jest z góry ustanowione.
Nauka:

Podważyli istnienie wolnej woli? (15-04-2008)
Po odkryciu berlińskich naukowców na nowo rozgorzała dyskusja na temat wolnej woli i czytania z myśli. W czasie, gdy ochotnicy naciskali jeden z dwóch guzików, wykonywano badanie obrazowe ich mózgu. Okazało się, że na ok. siedem sekund przed podjęciem świadomej decyzji przez mózg przebiegał już sygnał nakazujący wykonanie odpowiedniego ruchu (Nature Neuroscience).
Nasze decyzje są ustalane na poziomie nieświadomości na długo przed "zaskoczeniem" świadomości - twierdzi John-Dylan Haynes z Bernstein Center for Computational Neuroscience.
To nie pierwszy przypadek, kiedy zaczęto krytykować koncepcję świadomej wolnej woli. Na początku lat 80. XX wieku Benjamin Libet wykazał, że aktywność mózgu wyprzedzała o trzy dziesiąte sekundy decyzję o podniesieniu palca. Rozświetlający się region odpowiadał za planowanie ruchów ciała. Haynes przekonuje, że mógł on nie tyle decydować o podniesieniu palca, co przeprowadzać ostateczne wyliczenia dotyczące przebiegu ruchu.
Współcześnie niemiecki zespół zbadał, co się dzieje w mózgu podczas wykonywania zadania, a nie dywagował o tym po czasie. Leżąc w skanerze do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), wolontariusze mogli, gdy tylko poczuli taką potrzebę, naciskać palcem prawej lub lewej ręki znajdujące się w ich zasięgu guziki. W eksperymencie wzięło udział 14 osób.
Zanim ochotnicy podjęli jakąś decyzję, co pół sekundy na ekranie wyświetlano im losowo wybraną literę. Kiedy badany naciskał w końcu guzik, pytano go o to, jaką literę widział w momencie podjęcia decyzji. Haynes podkreśla, że decyzję i działanie dzieli zazwyczaj pół sekundy.
Gdy potem analizowano aktywność zarejestrowaną przez skaner, okazało się, że kora przedczołowa rozświetlała się na siedem sekund przed naciśnięciem guzika przez badanego.
Polegając na sygnałach przebiegających przez mózg ochotników, naukowcy mogli przewidzieć z 60% trafnością, który z guzików zostanie naciśnięty. Jak łatwo zauważyć, to tylko nieco lepiej niż w przypadku ślepego typowania, daleko nam, więc do umiejętności odczytywania czyichś myśli lub wyprzedzania świadomych decyzji.
Wydaje się, że mózg podejmuje decyzję, zanim zrobi to sama osoba, ale wg Haynesa, nadal decyzja jest kwestią wyboru. Po prostu świadoma wola jest zgodna z wolą nieświadomą. To ten sam proces.
Inni eksperci również wyrażają powątpiewanie, czy eksperyment rzeczywiście podważył koncepcję wolnej woli. Chris Frith z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego podkreśla, że leżenie przez badanych w skanerze i oczekiwanie na naciśnięcie guzika w niczym nie przypomina normalnej sytuacji podejmowania decyzji. Haynes wyjaśnia, że obecnie naukowcy próbują stwierdzić, czy nieświadoma decyzja mózgu może potem zostać zmieniona. Przecież świadomości nie zawsze musi się podobać wybór nieświadomości... [Źródło: kopalnia wiedzy] Dodał(a): Tomasz Kaczmarek vel Fidel
aczkolwiek są tu wątpliwości,to jeszcze moje pytanie, jakim cudem te często wyśmiane wróżki, są w stanie zobaczyć jakiś ułamek przyszłości?
Czyżby była z góry nakreślona?
Jeśli jest wolna wola to, czemu kłopotliwych trudnych myśli nie mogę zastąpić radosnymi,może myśl nie należy do człowieka?
Jeśli należy, to jak ją stwarza?
Miałby świadomość jej tworzenia i mógłby zastąpić jedną myśl drugą.
Czemu nie może i wikła się w sprawy niefortunnych miłości, uzależnień wielu innych trudnych życiowych spraw?
Może to lekcja?
W życiu, jeśli nie opanuje się zasad trzeba lekcje powtarzać!
Jestem, zatem zdania, że wszystko z góry jest ustalone, także to, jakiego rodzaju śmierć jest mi przynależna.
Nie krytykowałabym, zatem eutanazji, bowiem ta, jeśli kiedyś zaistnieje jako dostępny wybór to zwyczajnie tak ma być.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-11T21:22:23+01:00
Drogi Apollu Frygia 755 r. p. n. e.

Zwracam się do Ciebie, bogu muzy z prośba byś przebaczył mi moje winy. Nigdy nie chciałem Cię urazić. Wiem jednak, że mój osąd mógł wydać się Tobie obrażliwy.
Nie jestem muzykiem. który zna się na nutach i dzwiękach, ale zwykłym człowiekiem, dla którego muzyka jest jedną wielką tajemnicą. Wyraziłem jedynie swoje zdanie. Ty jednak postanowiłeś mnie ukarć. Codziennie rano patrząc w lustro przypominam sobie o swoim wielkim zyciowym błędzie. Moje ośle uszy są przekleństwem. Turban, który codziennie nosze na swojej glowie jest jedynym ratunkiem. Cały czas myślę tylko o tym jak naprawić swoje winy. Prosze nie zapominaj o mnie i moim cierpieniu. Ostudź swój gniew i zlituj się nade mną.

Twój wieryny Midas