Chcialoby sie komus napisac dosyc krotkie (ale nie przesadnie) wypracowanie na temat :'preferowane cechy charakteru w gospodarce rynkowej'? temat dosyć prosty tyle że zbyt duzo zaliczen przedemna i nie mam szans na napisanie tego. Z góry dziekuje i pozdrawiam!.;]

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-14T20:31:45+01:00
T: Cechy gospodarki rynkowej

Gospodarka rynkowa dominuje we współczesnym świecie.

Gospodarka rynkowa posiada dwie podstawowe cechy:
 Dominuje w niej prywatna własność czynników produkcji
 Występuje rynkowy mechanizm funkcjonowania gospodarki

Ad.1. Prywatna własność czynników produkcji

Dominacja prywatnej własności oznacza że sektor prywatny ma największy udział w tworzeniu PKB. Ma największy udział w zatrudnieniu, działalności inwestycyjnej, eksportowej czy innowacyjnej. Oprócz sektora prywatnego w gospodarce rynkowej w znacznie mniejszym zakresie występuje sektor publiczny obejmujący własność państwową i własność jednostek samorządowych. Własność prywatne obejmuje także własność spółdzielczą w gospodarce rynkowej. Własność prywatna może występować jako własność indywidualna czyli pojedyńczego właściciela i jako własność grupowa czyli co najmniej 2 właścicieli. Jeżeli co najmniej jeden z tych właścicieli pochodzi z innego kraju to wówczas występuje międzynarodowa własność grupowa prywatna.
Własność grupowa prywatna występuje najczęściej w formie spółek o charakterze osobowym lub kapitałowym z kapitałem krajowym, zagranicznym lub mieszanym.
Kategoria własności oznacza zatem do kogo należą czynniki produkcji, kto zarządza tymi czynnikami i kto decyduje o podziale efektów produkcji. W gospodarce rynkowej nastąpiła pewna ewolucja w zakresie kategorii własności. Określa się ją jako oddzielenie kapitału jako własności od kapitału jako funkcji. W ramach własności grupowej z regóły właściciele kapitału nie pełnią funkcji zarządczych czyli nie organizują procesów gospodarowania ich procesów. Odpowiadają za to menedżerowie.
Dzięki własności prywatnej gospodarkę rynkową cechuje się wysoką efektywnością działania., Prywatny właściciel musi działać racjonalnie żeby zapewnić sobie max rentowność. Syntetycznym miernikiem oceny ich działalności jest kategoria zysku i dążenie do maksymalizacji zysku jest celem działania przedsiębiorców rynkowych.
Gospodarka rynkowa jest wysoce konkurencyjna co skłania podmioty do wprowadzania innowacji a to przyczynia się do unowocześnienia całej gospodarki.