Odpowiedzi

2010-01-12T08:48:30+01:00
Procesem technologicznym nazywamy szereg czynności wykonanych na przedmiocie pracy, których celem jest zmiana składu chemicznego, wymiarów, kształtu, montaż; celem tych czynności jest przygotowanie towaru rynkowego zgodnie z wymaganiami technicznymi. W przypadku pozyskiwania drewna rozpoczyna się on przygotowaniem stanowiska roboczego i kończy wyrobieniem drewna okrągłego, to jest nadaniem mu postaci czyniącej go towarem rynkowym.

Procesy produkcyjne mogą być proste lub złożone. Procesy proste, do których należy pozyskiwanie drewna, polegają na wytwarzaniu wyrobów prostych, wykonanych z jednego materiału przez poddanie go niewielkiej liczbie operacji. Procesy złożone obejmują procesy cząstkowe i procesy montażowe (np. produkcja pilarek).

W uproszczeniu przyjmuje się, że procesy produkcyjne składają się z operacji pomocniczych (przygotowawczych i zakończeniowych), z operacji technologicznych i operacji transportowych. Do procesów pomocniczych zaliczamy wszystkie czynności, których celem jest przygotowanie pozyskiwania (np. opracowanie planu cięć, szacunki brakarskie, zakup sprzętu i materiałów, serwis, ewidencja wytworzonego drewna okrągłego itp.).

Elementami składowymi procesów technologicznych są:
operacje
zabiegi
czynności
ruchy robocze

. SPECJALIZACJA PRZEDMIOTOWA - w gniazdach przedmiotowych sluzacych do obrobki czesci technologicznie podobnych. W takim gniezdzie sa z reguly wszystkie roznorodne maszyny sluzace do wykonania danego calego cyklu produkcyjnego danej grupy wyrobow. Gniazda przedmiotowe moga byc *otwarte - nie ma w nich wszystkich potrzebnych maszyn. Nie ma tu maszyny rzadko uzywanej, bowiem wystapilaby nieuzadaniona pracochlonnosc; lub operacje niebezpieczne dla zdrowia wykonywane sa w osobnym gniezdzie. *zamkniete - sa w nich dokladnie wszystkie maszyny potrzebne do wykonania danego wyrobu.

SPECJALIZACJA TECHNOLOGICZNA - dot. produkcji w gniazdach technologicznych, gdzie procesy produkcyjne sa b. zblizone do siebie pod wzgledem technologicznym. W takim gniezdzie sa maszyny i urzadzenia jednorodne technologicznie tzn wykonuja one dany typ operacji na wszystkich wyrobach produkowanych w danej firmie, np. gniazdo technologiczne szlifierek. Do takiego gniazda trafiaja wszystkie detale z zakladu, ktore musza byc oszlifowane. Gniazda technologiczne sa typowe dla organizacji produkcji niskiego typu, czyli produkcja jednostkowa czy maloseryjna. Przechodzac do produkcji o wyzszym typie zasada specjalizacji technologicznej jest zastepowana specjalizacja przedmiotowa.