Odpowiedzi

2010-01-12T13:47:31+01:00
Bieszczady są jednym z najbardziej oryginalnych regionów Polski. Ich położenie i historia zadecydowały, że stały się one niepowtarzalne niemal pod każdym względem. Malownicze połoniny i szerokie doliny z zachowanymi łemkowskimi cerkwiami i cmentarzami, tworzą urzekający obraz o każdej porze roku.

Do niedawna jeszcze prawie niedostępne dla turystów Bieszczady (dziś coraz bardziej popularne), dają niepowtarzalną możliwość obcowania z przyrodą i kulturą charakterystyczną dla tego regionu. Bieszczady urzekają wiosenną, soczystą zielenią, ale również piękną, barwną szatą jesienną czy zimową bielą. Polecamy je każdemu kto chce oderwać się od codziennej bieganiny i problemów, Ci którzy już zaznali uroku Bieszczadów, z pewnością doceniają ich magię, tym którzy jeszcze jej nie odkryli, nie pozostaje nic innego.

Przewodnik przeznaczony jest zarówno dla tych osób, dla których górskie wycieczki nie są rzadkością jak i dla tych, którzy w góry wybiorą się na rodzinny spacer. W związku z tym opisano tu długie trasy górskie (np. z Cisnej przez Chryszczatą do Komańczy), ale też trasy bardziej spacerowe np. z Ustrzyk Górnych na Połoninę Caryńską, czy też z Wetliny na Połoninę Wetlińską. Autor poświęca wiele miejsca nie tylko najbardziej znanym miejscom w urokliwych Bieszczadach, ale poleca również mało popularne zakątki, którym warto poświęcić uwagę. Cóż, każdy słyszał o połoninach, ale nie każdy wie, że w Bieszczadach znaleźć można przepiękne osuwiskowe jeziorka (Rezerwat Zwiezło), czy pozostałości dawnej wsi bieszczadzkiej i żeremia bobrze w Tworylnem. Przewodnik opisuje zarówno walory krajoznawczo-przyrodnicze regionu Bieszczadów, jak i aspekt historyczny, szczególnie zwraca uwagę miejsca atrakcyjne widokowo. Przy każdej z tras znajdziemy jej profil wysokościowy i schematyczną mapkę. Odgrywają one szczegolnie ważną rolę przy fragmentach tras, które nie prowadzą szlakami turystycznymi. Poza informacjami krajoznawczo-historycznymi, przewodnik dostarcza wiele informacji praktycznych dotyczących komunikacji, noclegów, wyżywienia. Na końcu przewodnika znalazły się podstawowe wiadomości dotyczące regionu, ich przyrody, historii i zabytków, oraz krótkie opisy miejscowości regionu. Przewodnik po Bieszczadach wydany w Serii z falą przyda się każdemu kto wybiera się na ich odkrywanie. Zupełnie nowy sposób przedstawienia i zwiedzania gór, w którym opisowi proponowanych wędrówek towarzyszą kolorowe mapki i profile terenu - pierwszy rzut oka na nie wystarczy, by przekonać się, czy mamy do czynienia z propozycją spaceru, czy prawdziwej górskiej wyprawy.

W orientacji w terenie pomagają znaki graficzne przy opisie trasy i profilu - szczytów, schronisk, węzłów szlaków turystycznych, a zdobywającym górskie odznaki turystyczne przyda się punktacja GOT. Piękne, barwne fotografie sprawiają, że przewodnik staje się jednocześnie swoistym albumem. Nie zabrakło też planów większych miast rejonu oraz informacji krajoznawczych i praktycznych o terenach, które przemierzamy. Kolorowej, atrakcyjnej szacie graficznej towarzyszy tekst napisany przez profesjonalistów - przewodników górskich, którzy nie raz przedeptali polecane szlaki. Liczy się również wygoda użytkowania książki na spirali - nie trzeba martwić się o połamanie grzbietu czy niemożność całkowitego otwarcia przewodnika.
5 3 5
2010-01-12T13:48:38+01:00
.To właśnie w Bieszczadach znajduje się najdalej na południe wysunięty szczyt Polski, jest
to Opołonek 1028 m.n.p.m. znajduje się on nieopodal przełęczy Użockiej 853 m.n.p.m

Największą gminą w Bieszczadach jest gmina Lutowiska i jest to zarazem największa gmina w Polsce

Po II Wojnie Światowej część Bieszczadów należących obecnie do Polski znajdowała się na terytorium ZSRR, dopiero
w 1951 w wyniku tzw. wyrównania granic uzgodnionego z J. Stalinem tereny te powróciły do Polski.

Bieszczady są jedynym obszarem w Polsce gdzie występują trzy największe ssaki drapieżne - wilk, niedźwiedź brunatny i ryś (będący zarazem symbolem BPN).

. Większość Bieszczadzkich rzek i potoków należy do zlewiska Morza Bałtyckiego, są jednak dwa wyjątki: rzeka Strwiąż płynąca przez Ustrzyki Dolne oraz potok Maszanka płynący przez Michniowiec należą do zlewiska Morza Czarnego.
6 4 6
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-12T13:49:54+01:00
- .To właśnie w Bieszczadach znajduje się najdalej na południe wysunięty szczyt Polski, jest
to Opołonek 1028 m.n.p.m. znajduje się on nieopodal przełęczy Użockiej 853 m.n.p.m.

-Największą gminą w Bieszczadach jest gmina Lutowiska i jest to zarazem największa gminia w Polsce.

-W okresie przedwojennym w Bieszczadach było 190 wsi na które przypadało 150 cerkwi.

-Bieszczady są jedynym obszarem w Polsce gdzie występują trzy największe ssaki drapieżne - wilk, niedźwiedź brunatny i ryś (będący zarazem symbolem BPN).

-Przed rozpoczęciem budowy zapór wodnych w Solinie i Myczkowcach na terenie tym zamieszkiwało ok 3000 osób.

-Większość Bieszczadzkich rzek i potoków należy do zlewiska Morza Bałtyckiego, są jednak dwa wyjątki: rzeka Strwiąż płynąca przez Ustrzyki Dolne oraz potok Maszanka płynący przez Michniowiec należą do zlewiska Morza Czarnego.

Liczę na Naj;**;))
Pozdro;P
9 3 9