Proszę pomóżcie mi to napisać, od tego zależy moja ocenqa na półrocze...

Na czym polegały prowadzone przez niemców tzw. łapanki.
Napisz list jednego z bohaterów ("kamienie na szaniec") który taką łapankę przeżył do dziewczyny.

Punktów daje najwięcej jak mogę, bo bardzo mi zależy na tym, potrzebne na dzisiaj.

1

Odpowiedzi

2010-01-12T16:11:26+01:00
Lapanki polegaly na tym,ze Niemcy w celu zwiekszenia liczby więzniow zatrzymywali ludzi na ulicy,placu miejskim itp Wszyscy ludzie znajdujacy sie w miejscu objetym lapanka zostawali wiezniami. NIe informowano ich rodzin o przyczynie znikniecia wiec one mogly sie jedynie domyslac co sie stalo z czlonkiem ich rodziny. Sklepy przy czesci ulicy czy placu objtego lapanka mialy obowiazek (jego niewypelnienie grozilo kara smierci) wpuszczanie nowych ludzi do srodka w trakcie lapanki, gdyz osoby znajdujace sie w srodku nie byly objete lapanką.

<od srodka>Kochana Basiu! ** Basia -ukochana Alka
<akapit>Piszę do Ciebie ten list, abys się o mnie nie martwiła moim naglym zniknięciem.Zostalem złapany w lapance na ulicy Królewskiej.
<akapit> W ubieglym tygodniu, w piatkowe popołudnie wybrałem się do Zośki. Wstąpiłem do sklepu, aby kupic gazetę. Kiedy wyszedlem na ulicy pojawiło się mnóstwo uzbrojonych gestapowców. To była łapanka. Chciałem wrócic do budynku, lecz niestety nie zostalem wpuszczony. Niemcy zakazali wpuszczania klientów do sklepów w trakcie łapanki. Nie bylo przed nia ucieczki. Zostałem wraz z innymi przewieziony do więzienia na Pawiaku. Siedzę w jednej z wieloma nieznamymi mi osobami. Cela jest wypelniona po brzegi. Byc moze bedziemy musieli sc do pracy , lecz nie do konca jeszcze wiemy jaki czeka nas los.Przy przesluchaniu nie znaleziono przy mnie zadnych rzeczy,ktore mogly by im zawadzac. Na szczescie dokumenty i pisma swiadczace o naszej dzialalnosci zostawilem w domu.
<akapit>Mam nadzieję,że nie dlugo zostaniemy uwolnieni i znowu sie spotkamy.
Alek.


25 4 25