Odpowiedzi

2010-01-15T16:08:45+01:00
Znaczenie mięczaków dla człowieka :

*niektóre np. ostrygi sa specjalnie hodowane do celow koncumpcyjnych , kalmary są jadalne
*oczyszczają zbiorniki wodne z nadmiaru substancji organicznych
*stanowią też pokarm dla wielu innych organizmów
*perły są wykorzystywane w przemyśle jubilerskim


Mięczaki - sa zwierzetami , ktorych miekkie cialo jest zazwyczaj chronioną muszlą . Muszla mieczakow moze byc skrecona, dwuczesciowa lub w formie plyki ukrytej w ciele . Większosc mieczakow to zwierzeta wodne . Spotkac je mozna w wodach slodikch i slonych . Częsc z nich prowadzi osiadly tryb zycia , inne powoli pelzaja a inne potrafia sprawnie plywac .


Stawonogi - Cechą stawonogow wyrozniajaca je wsrod innych zwiarzat sa odnoza zbudowane z czlonow polączonych stawami . Spotkac je mozna od szczytow gor az po glebiny morksie , od stref goracyhc po strefy wiecznych sniegow . Są wszędzie wiele z nich towarzyszy czlowiekowi zarowno jako zwierzeta pozyteczne jak i pasozyty

4 1 4
2010-01-15T16:13:52+01:00
Człowiek możne je jeść:) ich muszle są wykorzystywane jako ozdoby dzięki rakowi wiemy czy woda jest zanieczyszczona czy też nie....
Mięczaki
to zwierzęta które nie maja szkieletu wewnętrznego. Mają ciało pokryte śluzem. składa się ono z głowy i worka trzewiowego. Żyją w wodach morskich, ale także w wodach słodkich i na lądzie.
stawonogi
to najliczniejsza grupa zwierząt żyjąca w wodzie na lądzie w powietrzu. Mają dwuboczne symetryczne ciało podzielone na części, pokryte szkieletem zewnętrznym.
4 1 4