1.Efekt cieplarniany
2.Kwaśne deszcze
3.Dziura ozonowa
4.Smog
Zad.Opisz wszystkie pojęcia, do każdego musi być:
wyjaśnienie (co to jest?)
Co wywołuje to zjawisko?
Jaki jest jej wpływ na środowisko?
Jak temu zapobiegać?
PROSZĘ O POMOC ;) Z GÓRY DZIĘKUJĘ !! ;*

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-12T16:54:10+01:00
A. efekt cieplarniany- to podwyższenie temperatury na Ziemi, spowodowaną dużą ilością dwutlenku węgla z kotłowni, fabryk i spalin. Efektem tego jest topnienie lodowców, zalewanie wysp i nizin i wyginięcie niektórych roślin i zwierząt.

b. kwaśne deszcze- to deszcze zakwaszone związkami siarki i azotu z kominów fabryk. Powodują zakwaszanie wody, gleby oraz choroby roślin, zwierząt i ludzi.

c. dziura ozonowa- to brak ozonu w części atmosfery na dużych wysokościach (ok.15km.) nad ziemią. Jest on spowodowany wydzielaniem do atmosfery freonów (dezedoranty, lakiery, farby lodówki, klimatyzacje). Dziura ozonowa powoduje przedostanie się na ziemię promieni UV. Skutkiem dziury ozonowej są choroby roślin, zwierząt oraz ludzi.

d.smog- z dużej ilości spalin samochodowych i innych gazów zanieczyszczających powietrze powstaje tzw. smog. Jest to mieszanina mgły i zanieczyszczeń powietrza. Zanieczyszczenia te są wchłaniane przez ludzi w czasie oddychania. Przyczyniają się zatem do powstawania chorób układu oddechowego.


nie wiem czy to starczy.;p