Odpowiedzi

2010-01-12T16:51:31+01:00
Macedonia podbiła grecję a póżniej alekasander macedoński podbił znaczną część azji
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-12T16:59:51+01:00
W 359r p.n.e władze w Macedonii przejął FILIP II w grecji bardzo długo nie doceniano potęgi Filipa który konsekwentnie dążył do umocnienie granic kraju.
Filip bardzo szybko zdobył Tesalię i zagroził Tebom które wówczas miały hegemonie w grecji środkowej. Ateńczycy w tym czasie mieli problemy ze swoimi sojusznikami więc nie "przeszkadzali" filipowi dopiero gdy ten podbił całą grecje środkową zawiązali sojsuz z tebami i stoczyli przegraną bitwę pod Heroneją. Filip nie dążył do zniszczenia Grecji zawiązał z nią sojusz zwany Związkiem Korynckim i stał się jego hegemonem. Filip z armią ruszył na persję jego śmierć jednakże zakonczyła krótką kampanie (został zamordowany) władze obejmuje Aleksander wielki, który poprowadził dalej armie ojca była to największa w historii wojna greków. Sojusz grecko-macedoncki przyniósł aleksandrowi ogromne obszary ziemi dzieki czemu wzbogacili się grecy o których mowa.


podsumowując: macedonia stała się ważna w historii Grecji antycznej ponieważ pokonała ją w wojnie grecko-macedońskiej i podpisała z nimi sojusz na mocy którego król macedoni stał się hegemonem grecji. Następnie Macedończycy powiedli greków wraz z sobą na wojne z persami tworząc ogromne państwo Alexandra Wielkiego


Proszę o naj :p musiałem sobie to przypomnieć
2 3 2